WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Sztuczna inteligencja przyspieszy projektowanie nowych materiałów

Naukowcy wykazali, w jaki sposób sztuczna inteligencja może zostać wykorzystana bardziej efektywnego projektowaniu materiałów.

Technologowie z Narodowego Instytutu Nauk o Materiałach w Japonii, we współpracy z Toyota Technological Institute, zbudowali komputerowy system projektowania materiałów. Może on wyodrębniać dane dotyczące procesów produkcyjnych i struktur materiałowych, a także właściwości samych materiałów. Każdy z tych aspektów ma kluczowe znaczenie dla projektu. Naukowcy wykorzystali wyniki badań, aby wyśledzić związki między materiałami. Proces ten umożliwia zestawienie ogromnych ilości informacji, co w efekcie przekłada się na przyspieszenie projektowania materiałów.

Projektowanie materiałów wspomagane komputerowo opiera się na założeniu, że wytwarzanie użytecznych substancji może stać się prostsze, o ile ich właściwości można obliczyć przed wytworzeniem. Jest to oparte na informatyce materiałowej. Ta z kolei ma na celu pomoc w badaniach nad materiałami. Umożliwia to odkrycie związków między czynnikami z dużej ilości danych przy użyciu procesów głębokiego uczenia się. Zastosowanie sztucznej inteligencji pomaga w sortowaniu danych oraz przeglądaniu i wykrywaniu wzorców.

W czasie prób japońscy naukowcy opracowali system, który może wyodrębniać i identyfikować zależności między czynnikami. Osiągnęli to, wykorzystując sztuczną inteligencję do czytania tekstu artykułów naukowych poprzez przetwarzanie naturalnego języka. Dzięki takiemu procesowi sztuczna inteligencja wyodrębniła istotne informacje i określiła rodzaj zależności między strukturami materiałowymi. Było to niezbędne do osiągnięcia pożądanych właściwości materiałowych. Przykładem była wzmocniona stal nierdzewna.

[Źródło: digitaljournal.com; grafika: mycourses.aalto.fi]

Czytaj też: Sztuczna inteligencja pomaga analizować czynniki warunkujące przemoc