Naukowcom z Europy i Wielkiej Brytanii udało się połączyć sztuczne i biologiczne neutrony, a na dodatek umożliwić im komunikowanie się na duże odległości przez Internet.
Chociaż superkomputery stają się potężniejsze z każdym rokiem, nasze mózgi wręcz je ośmieszają. Wszystko za sprawą budujących je neuronów, które komunikują się ze sobą za pomocą impulsów sygnałów elektrycznych, przechodzących przez małe szczeliny zwane synapsami. Te neurony mogą zarówno przetwarzać, jak i przechowywać informacje, w przeciwieństwie do komputerów, które wymagają osobnego rodzaju pamięci dla każdego zadania.
Jak czytamy w Scientific Reports prosto z University of Southampton, teraz zespół naukowców zrobił kolejny krok i połączył sztuczne i biologiczne wersje między trzema różnymi krajami (via New Atlas).
Biologiczne neurony szczurów hodowano w laboratorium we Włoszech na uniwersytecie w Padwie. Tymczasem sztuczne neurony wytwarzano na chipach krzemowych w Szwajcarii, a dokładniej mówiąc, na University of Zurich i ETH Zurich. Te dwie różne technologie komunikowały się za pośrednictwem sztucznych synaps, zwanych „memristors”, które działały na University of Southampton w Wielkiej Brytanii.
Informacje były generowane przez neurony szczurów i podróżowały przez Internet do wspomnianych memrystorów. Tłumaczyły one sygnały na impulsy elektroniczne, a następnie przekazały je sztucznym neuronom w Zurychu. System działał równie dobrze na odwrót, pozwalając biologicznym i sztucznym komponentom na szybką komunikację w obu kierunkach.