Mikrobiom jelit to zbiór trylionów bakterii. U każdego z nas jest on takze unikalny co sprawia, że bardzo ciężko jest go dokładnie zbadać. Jest to o tyle ważne, że może on wpływać na takie choroby jak parkinson, depresja czy zespół jelita drażliwego.
Obecne rozwiązania nie są w stanie dokładnie i tanio naśladować ludzkiego jelita do badań na dużą skalę. Nauka potrzebuje więc czegoś nowego. Naukowcy z MIT Lincoln Laboratory dążą właśnie do stworzenia idealnego sztucznego jelita.
Czytaj też: Ten metamateriał pozwala manipulować światłem z nanoskalową dokładnością
Do tej pory nikt nie był w stanie hodować próbek mikrobiomu i ich rozwijać. W celu rozwiązania tego problemu naukowcy opracowali wielomateriałową platformę wykonaną z przepuszczalnej gumy silikonowej czy innych tworzyw. Dwa składniki emulują niezbędne gradienty tlenu i błony śluzowej.
W tym roku wykonane zostaną pierwsze testy badające powiązania mikrobiomu z Parkinsonem. Rolą laboratorium będzie pobranie próbek mikrobiomu od chorych osób i testowanie co się dzieje po dodaniu różnych czynników. Celem jest sprawdzenie, w jaki sposób zmiany w mikrobiomie mogą indukować uszkodzenia nerwów.
Czytaj też: Te zmodyfikowane bakterie wytwarzają psychoaktywne substancje
Źródło: Phys