Sztuczne neurony pozwolą na zbadanie chorób psychicznych

neurony

Zaprojektowanie nowych leków do walki z zaburzeniami psychicznymi jest niezwykle ciężkie. Należy najpierw poznać przyczyny, które za nimi stoją i dopiero wtedy będzie można coś w tej sprawie zdziałać.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego opracowali metodę badania wpływu genetyki na niektóre choroby psychiczne. Jest to możliwe dzięki hodowaniu komórek mózgowych w laboratorium. Badając je można odkryć, dlaczego neurony są przypisane do określonych ról. Na podstawie tego można zbadać, jak ekspresja niektórych genów zmienia się podczas rozwoju neuronów i wtedy wykryć, gdzie te zmiany są nieidealne. Dzięki temu możliwe jest odkrycie, jak geny wpływają na rozwój różnych chorób genetycznych.

W przykładowym badaniu naukowcy skupili się na schizofrenii. Dzięki nowemu podejściu skoncentrowanemu na rozwoju neuronów mogli oni znaleźć wiele regionów w genomie, które zwiększają ryzyko zapadnięcia na tą chorobę. Jak powstanie więcej takich badań to możliwe będzie odkrycie przyczyn i ich wyleczenie.

Czytaj też: DETECT wykrywa bakterie odporne na antybiotyki

Źródło: http://www.digitaljournal.com