Reklama
aplikuj.pl

Narządy węży wyhodowane w laboratorium wytwarzają sztuczny jad

Naukowcy z Uniwersytetu w Utrechcie wyhodowali w laboratorium mini gruczoły produkujące jad. Ta tworzona przez węże toksyna może być użyteczna np. w medycynie.

Obecnie jad jest pobierany od zwierząt, które są trzymane w niewoli. Taki proces niesie za sobą całą masę trudności, poczynając od niebezpieczeństwa, na jakie są narażane osoby odpowiedzialne za pobieranie jadu, poprzez wystawianie węży na stres, a kończąc na niskiej wydajności zbierania jadu. Z tego powodu badacze postanowili wyhodować w laboratorium gruczoły odpowiedzialne za produkcję tych toksyn.

W ramach eksperymentu naukowcy zebrali zapłodnione jaja płużnicy przylądkowej, z których wydobyto małe węże tuż przed wykluciem. Z ich gruczołów jadowych pobrano fragmenty próbek, które następnie trafiły do specjalnego żelu, w którym zachodził dalszy wzrost. W ten sposób powstały miniaturowe wersje gruczołów jadowych. Produkowane w nich peptydy okazały się podobne do jadu żyjących węży.

Uzyskany tą metodą jad charakteryzował się poprawnym „biologicznie” zachowaniem. Można go było również modyfikować, dzięki czemu naukowcy byli w stanie dostosować go do konkretnych zastosowań. Teraz substancja zostanie wykorzystana m.in. do tworzenia leków.