Jedną z bardziej obiecujących metod wymyślonych w ostatnich badaniach nad otyłością było zbadanie niezwykłych właściwości spalania energii dla określonego rodzaju tłuszczu, zwanego brązowym tłuszczem. Eksperyment przeprowadzony przez naukowców z University of Cambridge pozwolił odkryć cząsteczkę opartą na krwi, która może zarówno zwiększyć ilość brązowego tłuszczu w organizmie, jak i aktywować procesy spalania kalorii.
Większość tłuszczu w naszym ciele jest znana jako biały tłuszcz, który tworzy nasz wewnętrzny system przechowywania kalorii. Jednak mamy również drugi rodzaj tkanki tłuszczowej, określanej jako brązowy tłuszcz. Ten rodzaj tłuszczu jest bogaty w mitochondria i posiada znacznie więcej naczyń krwionośnych niż zwykły. Umożliwia tym samym spalanie energii w niewiarygodnie szybkim tempie.
Brązowy tłuszcz jest ważny w regulacji temperatury ciała i ma za zadanie działać, gdy zaczyna ona spadać. Stąd też jego obecność w organizmach zimujących zwierząt. U ludzi ten rodzaj tłuszczu występuje obficie u niemowląt, ale do niedawna uważano, że wraz z wiekiem znika. Przełomowe badania z 2009 r. wykazały, że brązowy tłuszcz nie tylko jest obecny u dorosłych ludzi, ale może także działać. Odkrycie to napędziło badania nad poszukiwaniem sposobów na walkę z otyłością. Problemem jest zmienienie białego tłuszczu na brązowy.
Toni Vidal-Puig i zespół z University of Cambridge pracują nad sposobami aktywowania brązowego tłuszczu. W 2012 roku naukowcy ujawnili odkrycie cząsteczki o nazwie BMP8b. Badania na myszach wykazały, że ta cząsteczka skutecznie wyzwala mechanizmy spalania energii. Kiedy gen BMP8b został usunięty ze zwierząt, brązowy tłuszcz przestał działać. Być może jeszcze ważniejsze było odkrycie, że zwiększenie ilości BPM8b spowodowało większą objętość naczyń krwionośnych i aktywność nerwów w tłuszczach białych. Sugeruje to, że cząsteczka jest skuteczna nie tylko w przekształcaniu białego tłuszczu w brązowy, ale także pomaga stworzyć warunki, w których komórki muszą efektywnie spalać energię.
[Źródło: newatlas.com]
Czytaj też: Palenie w ciąży zwiększa szanse na otyłość u dziecka