Kiedy dochodzi do awarii platform wiertniczych często wiąże się to z wyciekami ropy naftowej do mórz i oceanów. W efekcie do środowiska naturalnego dostają się ogromne ilości substancji, które są toksyczne dla roślin i zwierząt. Naukowcy być może opracowali metodę, która rozwiąże ten problem.
Ropa naftowa zbiera się na powierzchni wody, jednak niezbyt mocno ułatwia to kwestię jej wydobycia z wody. Na szczęście badacze nie spoczywają na laurach, czego dowodem jest osiągnięcie naukowców z chińskiej akademii leśnej. Opracowali oni gąbkę opartą na drewnie, która pochłania olej, ale jest neutralna dla wody.
Wykorzystali w tym celu ogorzałkę wełnistą, popularnie zwaną balsą. Następnie poddali materiał pochodzący z tego drzewa obróbce chemicznej w celu usunięcia ligniny i hemicelulozy ze ścian komórkowych. W ten sposób powstał porowaty szkielet celulozy, który następnie liofilizowano. Kolejnym krokiem było wytworzenie powłoki hydrofobowego (odpychającego wodę) polimeru znanego jako polisiloksan.
Uzyskana twarda, a jednocześnie ściśliwa gąbka okazała się bardzo skuteczna w absorbowaniu oleju z powierzchni próbki wody. Jednocześnie nie pochłaniała ona H2O, co jest ważną kwestią. W zależności od rodzaju testowanego oleju, gąbka mogła wchłonąć od 16 do 41 razy więcej olej niż sama ważyła. Następnie można ją wycisnąć i ponownie użyć do pochłaniania oleju z wody. Niewielką utratę wydajności naukowcy zaobserwowali dopiero po ok. 10 takich próbach. Dodatkową zaletą tego wynalazku jest fakt, iż ma charakter biodegradowalny.
[Źródło: newatlas.com; grafika: American Chemical Society]
Czytaj też: Hybrydowa pianka łączy zalety drewna i metalu