Reklama
aplikuj.pl

Ta maszyna może być najdokładniejszym systemem pomiarowym w historii

Dzięki urządzeniu zwanemu Kibble kilogram jest oddzielony od jego fizycznej postaci, więc można go zmierzyć w dowolnym miejscu. Przynajmniej wygląda teoria w przypadku maszyny zbudowanej przez naukowców z NIST w Gaithersburgu. 

Poza Stanami Zjednoczonym, Anglią i garstką innych krajów stosujących imperialne pomiary, takie jak stopy i mile, ogromna większość planety używa Międzynarodowego Systemu Jednostek (SI) do mierzenia rzeczy. System ten, powszechnie nazywany systemem metrycznym, od wieków używa fizycznych przewodników, np. kilograma. Ale w zeszłym miesiącu na Światowym Dniu Metrologii wszystko się zmieniło. Standard fizyczny został usunięty, zastąpiony stałą Plancka.

Czytaj też: L’Oreal i John Rogers zbudowali plaster do pomiaru nawilżenia skóry

Kibble jest wynikiem przejścia na stałą Plancka. Urządzenie jest niezwykle dokładną maszyną do ważenia. Według NIST, w obrębie Kibble’a „waga badanej masy jest dokładnie równoważona przez siłę wytwarzaną, gdy prąd elektryczny jest przepuszczany przez cewkę drutu zanurzonego w otaczającym je polu magnetycznym”. Kibble mierzy zarówno prąd jak i napięcie w cewce, których wynik jest wyrażony w watach, jednostce mocy SI. Wynik ten odpowiada mocy mechanicznej mierzonej masy. Zasadniczo Łączy masę z wielkościami elektromagnetycznymi poprzez stałą Plancka.

Zminiaturyzowana wersja Kibble ma pół metra wysokości i kosztuje 50 tysięcy dolarów. Maszyna powinna znaleźć zastosowanie w branżach, w których niezwykle dokładne pomiary mają znaczenie, np. w farmacji.

[Źródło: popularmechanics.com; grafika: NIST]

Czytaj też: Nowa technika pozwala dokonywać pomiarów głęboko w mózgu