Niedawno odkryta grupa tworzyw nadających się do recyklingu wydaje się być obiecującą alternatywą dla twardych tworzyw sztucznych, które trudno jest obrabiać. Naukowcy z Politechniki Eindhoven odkryli, że na zdolność przetwórczą tych materiałów wpływa nie tylko temperatura, ale także gęstość.
Tworzywa sztuczne są trudne w recyklingu, a zatem bardzo nieprzyjazne dla środowiska. Dotyczy to jednak głównie tzw. tworzyw termoutwardzalnych, takich jak kule bilardowe czy deski rozdzielcze w samochodach. Inną grupę materiałów, termoplastiki, wykorzystuje się do produkcji folii, filiżanek do kawy czy zabawek. Są one bardzo łatwe w recyklingu, ale niestety również o wiele mniej wytrzymałe. W 2011 roku powstała nowa grupa tworzyw sztucznych, tzw. witrimery. Są one tak samo wytrzymałe jak tworzywa sztuczne i nadają się do ponownego wykorzystania.
Bez względu na to, jak bardzo obiecujące, polimery witrimeryczne są wciąż dalekie od zastosowań komercyjnych. Aby przejść do tego etapu, producenci muszą wiedzieć, w jaki sposób nadać materiałowi pożądane właściwości, aby mógł on być stosowany w konkretnych produktach. W tym celu badacze stworzyli model komputerowy, który pokazuje, jak temperatura i gęstość wpływają na polimery witrimeryczne.
Oprogramowanie pokazuje, że kruchość płytek ceramicznych ma decydujące znaczenie dla ich przetwarzalności. Im niższa jest wartość związana z kruchością, tym łatwiej przetwarza się tworzywo sztuczne i tym lepiej materiał może być poddany recyklingowi. Co ciekawe, wygląda na to, że kruchość można zmienić, dostosowując gęstość materiału. W ten sposób, w przyszłości producent będzie w stanie ustawić pożądane parametry.