WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Ta mięsożerna roślina żywi się małymi salamandrami

Kapturnica purpurowa (Sarracenia purpurea) jest rodzajem roślin mięsożernych, dobrze znanym z żywienia się setkami różnych gatunków owadów. Naukowcy odkryli niedawno, że około 1 na 5 kapturnic występujących w Algonquin Provincial Park również ma w zwyczaju chwytanie młodych salamander. 

Z liśćmi w kształcie kielicha kapturnice zbierają wodę deszczową, aby przyciągnąć i złapać różne owady i bezkręgowce. Po schwytaniu nieszczęsne robaki powoli rozpuszczają się w mieszaninie wody i enzymów trawiennych wytwarzanych przez roślinę. Badacze z uniwersytetów w Guelph i Toronto po raz pierwszy odkryli salamandry – zarówno żywe, jak i martwe – pływające w tych liściach podczas kilku sesji polowych w Algonquin Provincial Park w 2017 i 2018 roku.

Czytaj też: Nanobioniczne rośliny mogą rosnąć na Marsie

W czterech oddzielnych badaniach naukowcy pobrali próbki zawartości kilkuset kapturnic na niewielkiej części mokradeł występujących w parku. Badania były prowadzone późnym latem, kiedy młode salamandry mają tendencję do metamorfozy i zapuszczania się na suchy ląd. Naukowcy odkryli, że około 20% badanych roślin zawierało co najmniej jedną salamandrę, żyjącą lub martwą, a liczne osobniki schwytały więcej niż jedną salamandrę na raz.

Po uwięzieniu w liściach salamandry przetrwały od trzech do 19 dni, zanim ich więzienia przekształciły się w groby. Niektóre utonęły, inne głodowały, a inne padły w kwaśnej wodzie (płyn w liściach kapturnicy ma pH poniżej 4, co czyni go tak kwaśnym jak sok pomarańczowy). Po śmierci salamandry wydawały się rozkładać w ciągu 10 dni lub nawet krócej.

[Źródło: livescience.com; grafika: Algonquin Wildlife Research Station]

Czytaj też: Rośliny wymierają około 500 razy szybciej niż powinny