Para osadzająca się na szybach samochodowych czy okularach nierzadko stanowi spory problem. Mimo że istnieją sposoby rozwiązania tej niedogodności za pomocą elektryczności, naukowcy z ETH Zurich opracowali nową powłokę której powierzchnia ogrzewa się za pomocą światła.
Zamglone soczewki z pewnością nie stanowią nowego problemu i istnieje wiele sposobów, aby temu zaradzić. Najprostszym rozwiązaniem są powłoki hydrofobowe, które często nakłada się na szkła. Inne, bardziej aktywne metody wykorzystują elementy grzewcze, aby zapobiec gromadzeniu się kropel wody. Wymagają one oczywiście dodatkowego zasilania.
Czytaj też: Inteligentne okulary od Tencent wyglądają jak Spectatles
Nowa konstrukcja zaprojektowana przez naukowców z ETH Zurich działa podobnie jak element grzewczy, który nie musi być zasilany bateriami. Nowa powłoka zawiera nanocząsteczki złota osadzone w tlenku tytanu, które wychwytują podczerwoną część światła słonecznego i część światła widzialnego. W ten sposób nagrzewają powierzchnię, zapobiegając kondensacji. Ważny jest fakt, iż powłoka wciąż pozostaje przezroczysta.
Zespół twierdzi, że powłoka wytwarza ciepło rzędu 3-4 stopni Celsjusza i podczas testów była w stanie oczyścić soczewki cztery razy szybciej niż spraye przeciwmgielne. Jako że mechanizm jest wbudowany, powłoka powinna funkcjonować przez wiele lat. Ponieważ opisywane rozwiązanie nie wykorzystuje baterii ani żadnej elektroniki, nowa powłoka byłaby szczególnie przydatna w przypadku przedmiotów takich jak okulary, gogle narciarskie, maski do nurkowania czy kaski motocyklowe.
[Źródło: newatlas.com]
Czytaj też: Huawei pracuje nad okularami rozszerzonej rzeczywistości