WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Ta przysięga ninja liczy ok. 300 lat

Przysięga ninja, niedawno znaleziona w wielowiekowym japońskim dokumencie, ujawnia, w jaki sposób zaprzysiężono młodego wojownika ok. 300 lat temu. 

Ninja, który złożył ślub, użył kaligrafii, aby zobowiązać się do nieujawniania tego, czego go nauczono, pod groźbą cierpienia jego potomków. Eksperci mogą jedynie zgadywać, czy ninja, który podpisał dokument „Inosuke Kizu”, dotrzymał tej przysięgi do końca życia. Ale szczegóły w uroczystej przysiędze Kizu pokazują, jak poważnie te osoby podchodziły do chronienia tajników swoich technik i umiejętności.

Badacze znaleźli przysięgę wśród 130 dokumentów, które zostały niedawno przekazane przez rodzinę Kizu. Była ona kiedyś klanem ninja w mieście Iga, niedaleko Kioto. Przysięga prawdopodobnie została wysłana do krewnych Kizu po jego śmierci. W dokumencie Kizu podziękował mentorowi, który wyszkolił go w „drodze ninja”. Termin ten nie wskazuje na praktykę określonej sztuki walki Zamiast tego, ninjutsu jest rodzajem „sztuki wojennej” specjalizującej się w szpiegostwie i strategicznych atakach wojskowych.

Ninja w filmach czy komiksach wyróżniają się umiejętnością walki oraz ukrywania się. Jednak w rzeczywistości, najlepszym agentem był ninja, który był w stanie zinfiltrować nieprzyjaciół bez wykrycia. Kizu potwierdził przysięgą, że nigdy nie użyje swoich umiejętności do kradzieży. Oczywiście o ile nie zostanie poinstruowany, aby to zrobić. Kizu przyrzekł również, że jeśli złamie kodeks milczenia katastrofa z strony bogów z całej Japonii nawiedzi jego „dzieci i wnuki”.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Einstein ostrzegał przed niemieckim antysemityzmem na długo przed holocaustem