Reklama
aplikuj.pl

Ta robotyczna siatka reaguje na zmiany pola magnetycznego

Naukowcy z North Carolina State University opracowali miękkie struktury drukowane w 3D i osadzane za pomocą cząsteczek magnetycznych, które pozwalają im rozciągać się i ściskać, aby podnosić i przesuwać niewielkie obiekty. I choć tego typu koncepcja może kłócić się z wizją „robotów” to technicznie właśnie nimi są. 

Aby stworzyć te zrobotyzowane siatki, zespół najpierw pomieszał „atrament” wykonany z mikrokulek silikonowych, ciekłego silikonu, wody i cząstek karbonylowych żelaza. Dzięki konsystencji pasty do zębów, te rzeczy mogą być drukowane w 3D z zachowaniem różnych kształtów oczek, które następnie są utwardzane w piecu, tworząc miękkie, elastyczne struktury. Jako bonus, mogą one unosić się na powierzchni wody podobnie jak owady.

Aby kontrolować struktury, zespół może zmienić pole magnetyczne. Włączenie go może spowodować na przykład zgniecenie siatki w jednym kierunku oraz powrót do nominalnej konfiguracji po włączeniu pola. Zmieniając rozmiar i kształt oczek, zespół był w stanie stworzyć kilka różnych projektów do różnych celów. W jednym z nich naukowcy zrobili rodzaj chwytaka w formie sprężyny z pazurem na jednym końcu. Kiedy pole magnetyczne jest włączone, sekcja sprężystości zbiera się, przeciągając za sobą pazur. Włączając i wyłączając pole, badacze są w stanie wyciągnąć pazur, chwycić małą piłkę z aluminium i wciągnąć ją.

W innym z kolei badacze wykonali duży, płaski arkusz z większymi „drutami” skupionymi w środku. Kiedy pole magnetyczne jest włączone, siatka kurczy się ku środkowi, pozwalając utrzymać kropelkę wody na swojej powierzchni. Ale wyłączając pole siatka rozciągnie się do pełnego rozmiaru, pozwalając kropli wpaść do wody poniżej. Ta konstrukcja może umożliwić transport płynów i opcję ich mieszania na żądanie.

[Źródło: newatlas.com; grafika: NCSU]

Czytaj też: Amazon uruchomił usługę autonomicznych robotów kurierów