Algi znalezione w wodach hiszpańskiej laguny sugerują, że na Marsie mogło kiedyś istnieć (a być może istnieje nawet teraz) życie. Odkryte organizmy nazywają się Dunaliella salina i zamieszkują obszar tzw. Laguna de Peña Hueca w La Manczy.
Oddzielona od jeziora Tirez laguna ma swój charakterystyczny kolor oraz posiada wysokie stężenie siarki oraz różnorakich soli. Jej skład wydaje się dość podobny do tego związanego z niedawno odkrytym marsjańskim jeziorem. Podobne składniki mineralne znajdują się pod lodową skorupą księżyca Jowisza – Europy.
Obecność wody uznaje się za jeden z podstawowych czynników jeśli chodzi o utrzymanie życia. Problem w tym, że musi ona mieć odpowiednią temperaturę, a przede wszystkim skład. Takie warunki spełnia niewiele planet poza Ziemią, jednak wygląda na to, że Mars posiada H2O w stanie ciekłym. Jak wynika z analiz, marsjańskie jezioro znajduje się pod grubą warstwą lodu, a sama woda wydaje się mało przyjazna dla jakichkolwiek organizmów. Sytuacja zmieniła się po odnalezieniu alg z rodzaju Dunaliella salina, które zamieszkują równie nieprzyjazne wody hiszpańskiej laguny.
Owe algi uznaje się za jedne z najbardziej odpornych na sól, dlatego są w stanie egzystować w tak ekstremalnych warunkach. Większość mikrobów ma trudności w przeżyciu w takim środowisku, ponieważ szybko tracą wodę. Dunaliella salina wytwarzają cząsteczki takie jak glicerol, które pozwalają zatrzymać wodę w organizmie. Naukowcy twierdzą, że obecność tych mikroorganizmów w wodach opisywanej laguny znacząco zwiększa szanse na odnalezienie życia na Marsie.
[Źródło: newatlas.com; grafika: Europlanet]