WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Ta SI będzie uczyć się z czystej ciekawości

Honda ogłosiła właśnie, że współpracuje z trzema uniwersytetami przy projekcie mającym na celu rozwój Curious Minded Machine. Ta SI będzie uczyć się z czystej ciekawości, co jeszcze bardziej upodobni ją do człowieka.

Inicjatywa Curious Minded Machine rozłożona na trzy następne lata, będzie skupiać się na stworzeniu inteligentnego systemu, który może się uczyć w sposób ciągły. Oznacza to tyle, że „ukradnie” ludzki sposób uczenia się i w rezultacie „nauczy się, jak się uczyć”, jak robią to dzieci od najmłodszych lat. „Naszym nadrzędnym celem jest stworzenie nowych typów maszyn, które mogą zainteresować się nauką i wiedzą oraz umiejętnością interakcji ze światem i innymi”, powiedział Soshi Iba, główny naukowiec z Instytutu Badawczego Honda. „Chcemy rozwijać Curious Minded Machines, które wykorzystują ciekawość, aby służyć wspólnemu dobru, rozumiejąc potrzeby ludzi, wzmacniając ludzkie zdolności i ostatecznie rozwiązując złożone problemy społeczne”.

Każdy z trzech uniwersytetów współpracujących z Hondą zmierzy się z innym problemem. Uniwersytet Waszyngtoński będzie pracował nad opracowaniem matematycznego modelu ciekawości, wykorzystując sposób, w jaki dzieci uczą się poprzez eksplorację. CSAIL z MIT koncentruje się z kolei na projektowaniu systemów, które lepiej przewidują zjawiska, notując, czego nie można dobrze przewidzieć i znajdując sposób na uzyskanie informacji, które mogłyby pomóc w ulepszeniu jej zdolności przewidywania. Wreszcie uniwersytet w Pensylwanii skupi się na opracowaniu naśladowania biologicznej nauki, stosując „ucieleśnione, aktywne i skuteczne podejście do zdobywania danych na temat otaczającego świata i działań”. Nie wiem jak Wam, ale mi coś już to przypomina…

Czytaj też: Naukowcy dodali SI ciekawość i postawiło je przed grami wideo

Źródło: Engadget
Zdjęcia: Honda Research Institute