Naukowcy z Uniwersytetu Carnegie Mellon opublikowali artykuł w Science, w którym opisują nową technologię pozwalającą na drukowanie 3D tkanek z kolagenu. Jest to główne białko strukturalne w ludzkim organizmie. Ta technika przybliża nas do drukowanego 3D w pełni działającego ludzkiego serca.
Technika nazwana została Freeform Reversible Embedding Suspended Hydrogels (FRESH). Pozwoliła ona na przezwyciężenie wielu wyzwań związanych z biodrukiem 3D, osiągnęła niespotykaną dotąd rozdzielczość oraz wierność oddawania narządów.
Czytaj też: Nowy system SI wykrywa fałszywe uśmiechy
Metoda drukowania 3D pozwala na osadzenie kolagenu warstwa po warstwie w żelowej podpórce, która daje szansę na zespolenie się kolagenu przed usunięciem wspornika. W przypadku FRESH wykorzystany żel można łatwo stopić poprzez podgrzanie go z temperatury pokojowej do temperatury ciała. Tym samym nie niszczy to powstałych narządów.
Metoda może doprowadzić nas do drukowania nawet ludzkiego serca. Może ona także przydać się w medycynie regeneracyjnej, gdzie naprawi ona powstałe rany. Ciekawe, czy rzeczywiście na jej podstawie uda się dokonać przełomu w drukowaniu 3D ludzkich narządów.
Czytaj też: Udało się odczytać RNA wilka sprzed 14 tysięcy lat
Źródło: Medicalxpress