Reklama
aplikuj.pl

Tajemnica magmy odkryta. Naukowcy do tej pory błędnie oceniali erupcje wulkanów

geologia

Najnowsze badania ujawniły niespodziewane wnioski na temat ruchu magmy pod wulkanami. Naukowcy od dawna uważali, że magma płynie bezpośrednio z płaszcza na powierzchnię wulkanu, ale okazało się, że nie zawsze tak jest.

Erupcje wulkanów będą lepiej wskazywane. Naukowcy odkryli właśnie tajemnice magmy

Wedle najnowszych badań magma może obrać nie bezpośrednią, a bardziej okrężną drogę, płynąc przez kanały i kieszenie głęboko pod powierzchnią ziemi, zanim ostatecznie dotrze na szczyt wulkanu. To nowe zrozumienie ruchu magmy zapewnia ważne implikacje dla przewidywania aktywności wulkanicznej. W przeszłości naukowcy polegali na monitorowaniu poziomu ciśnienia w komorze magmowej, aby określić prawdopodobieństwo erupcji. Jednak ta metoda nie zawsze może być dokładna, ponieważ magma może przepływać podziemnymi kanałami zamiast gromadzić się w komorze.

Czytaj też: Chcecie może przydatne domowe robaki? Oto szalony czujnik czystości powietrza

Aby lepiej zrozumieć ten złożony proces, naukowcy wykorzystują zaawansowane techniki, takie jak sejsmologia, geochemia i geofizyka do badania ścieżek magmy pod wulkanami. Analizując fale i wzory generowane przez trzęsienia ziemi i inne wydarzenia geologiczne, mogą uzyskać jaśniejszy obraz podróży magmy z płaszcza na powierzchnię. Dlatego też wyniki tych badań mogą znacznie poprawić naszą zdolność do przewidywania i przygotowywania się do erupcji wulkanów.

Poprzez lepsze zrozumienie drogi, jaką magma pokonuje pod wulkanami, naukowcy mogą dokładniej ocenić ryzyko erupcji i podjąć odpowiednie kroki w celu ochrony społeczności żyjących w pobliżu aktywnych wulkanów.