Reklama
aplikuj.pl

Tajemnicze sygnały radiowe regularnie trafiają w stronę Ziemi

Nagłe emisje fal radiowych z kosmosu nieustannie uderzają w radioteleskopy na Ziemi, dostarczając im zadziwiających danych. Astronomowie wykorzystują sztuczną inteligencję do ustalenia źródła tych emisji, które prawdopodobnie znajduje się miliardy lat świetlnych od naszej planety. 

Zwykle te dziwne, niewyjaśnione sygnały są wykrywane dopiero po fakcie, gdy astronomowie zauważają nieregularne skoki w zebranych danych. Sygnały mają złożone, tajemnicze struktury w falach radiowych, które trwają zaledwie kilka milisekund. Są one na tyle nietypowe, że astronomowie nazywają te sygnały szybkimi rozbłyskami radiowymi (FRB). Od czasu odkrycia pierwszego z nich w 2007 r., przy użyciu danych zarejestrowanych w 2001 r., badacze nieustannie próbowali odkryć ich źródło. Ale FRB pojawiają się w losowych momentach i miejscach, przez co istniejące technologie nie są wystarczająco zaawansowane do wykrycia tych sygnałów. Przełom w sprawie może stanowić odkrycie pięciu FRB w czasie rzeczywistym za pomocą jednego radioteleskopu.

Czytaj też: Astronomowie namierzyli nowy, tajemniczy szybki rozbłysk radiowy

Na podstawie zebranych danych naukowcy przewidują, że od 59 do 157 teoretycznie wykrywalnych FRB trafia w kierunku naszej planety. Badacze starali się również namierzyć FRB na podstawie danych z innych radioteleskopów. Nie mieli jednak szczęścia w tej kwestii. Zauważyli jednak, że każdy FRB jest osobliwy i niepowtarzalny, jednak nie wiedzą, z czym się to wiąże.

[Źródło: livescience.com; grafika: Caltech]

Czytaj też: Co się dzieje w przestrzeni międzygalaktycznej?