Reklama
aplikuj.pl

Tajemnicze wyspy mogą być starsze od Stonehenge

Archeolodzy ustalili, że niektóre ze słynnych szkockich wysp są starsze niż Stonehenge. Te formacje, zwane „crannogami”, zbudowane są ze spiętrzonych skał i zawierają ceramikę z okresu neolitu, co wskazuje, że osady zostały zbudowane już w 3640 roku p.n.e. 

Jedną z najbardziej intrygujących cech szkockiego krajobrazu są sztuczne wyspy w liczbie ok. 570. Właśnie tyle jest ich rozsianych po całym obszarze Szkocji, ze szczególną koncentracją na zachodzie i tzw. Hebrydach Zewnętrznych. Powód, dla którego zostały zbudowane, pozostaje tajemnicą, choć prawdopodobnie pierwotnie były one wykorzystywane do obrony, a ich użycie na pewno zmieniło się w ciągu wielu stuleci, w których były zamieszkane.

Czytaj też: Oglądanie Pokemonów w dzieciństwie wpłynęło na Twój mózg

Do niedawna te wysypy, choć używane w niektórych miejscach aż do 1760 r., uważano za stosunkowo „świeże” konstrukcje sięgające epoki żelaza. Datowanie wykopów radiowęglowych w latach 70-tych przesunęło tę datę wstecz, ale w 2012 roku Chris Murray, mieszkaniec wyspy Lewis, znalazł dobrze zachowane garnki pochodzące ze wczesnego i środkowego neolitu. Dalsza wykopaliska doprowadziły do podobnych znalezisk w pięciu kolejnych miejscach na wyspie.

Zespół naukowców przeprowadził naziemne i podwodne pomiary kamiennych  formacji. Stosując datowanie radiowęglowe, archeolodzy prawdopodobnie ostatecznie udowodnili, że „crannogi”pochodzą z okresu między 3640 a 3360 p.n.e. Jest to od 200 do 500 lat przed datą budowy Stonehenge w południowej Anglii. Poza tym zespół zwrócił uwagę na duże rozmiary ceramicznych elementów co wskazuje, że garnki mogły być umieszczone w wodzie w całości – być może w ramach rytuału.

Czytaj też: Czy to niewidzialne pole magnetyczne tłumi pobliską supermasywną czarną dziurę?

[Źródło: newatlas.com; grafika: University of Southampton]