WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Tajemniczo ściemniająca się gwiazda nie pasuje do żadnej teorii

Kilka lat temu astronomowie zauważyli gwiazdę ściemniającą się w dziwny sposób, co doprowadziło do spekulacji, że może się wokół niej znajdować struktura zbudowana przez kosmitów. Bardziej prawdopodobne wyjaśnienia zostały przedstawione później, a rzekomym winowajcą okazała się grupa komet. Teraz jednak naukowcy odkryli jeszcze dziwniejszy system gwiezdny, co do którego nie pasują żadne wyjaśnienia. 

EPIC 249706694 (lub HD 139139) jest układem podwójnym, co oznacza, że ​​składa się z dwóch grawitacyjnie połączonych ze sobą gwiazd. Podczas drugiej misji Keplera, system był obserwowany przez 87 dni, a w tym czasie jego światło ściemniło się 28 razy. Zazwyczaj tego rodzaju spadki światła sugerują, że planeta przechodzi przed gwiazdą, ale jeśli tak, to ściemnianie zwykle odbywa się według ścisłego harmonogramu (np. w przypadku Ziemi i Słońca w odpowiednich warunkach takie ściemnienie następowałoby raz na 365 dni). W opisywanym przypadku brakuje jednak regularności.

Czytaj też: Gwiazda w Wielkim Wozie to „kosmita”

Zespół naukowców sprawdził dziewięć typowych scenariuszy, które powinni wyjaśnić nieregularne ściemnianie. Niestety żaden z nich nie okazał się prawdopodobny. Jednym z wyjaśnień miała być obecność planet okrążających system. Musiałoby jednak być ich aż 19, a nigdy nie zaobserwowano takiej liczby. Dodatkowo wszystkie musiałyby być podobnych rozmiarów i znajdować się stosunkowo blisko gwiazd.

Również inne teorie wydają się tracić sens w obliczu tego tajemniczego systemu. Mamy więc do czynienia z obecnością obcych, czy wyjaśnienie jest jeszcze inne?

[Źródło: newatlas.com; grafika: NASA]

Czytaj też: Czy obcy zrobili z Ziemi kosmiczne zoo?