Reklama
aplikuj.pl

Tajemniczy lud zniknął w czasie epoki lodowcowej. Badacze próbują to zrozumieć

Przodkowie dzisiejszych mieszkańców wschodniej Azji przenieśli się do tego regionu około 19 000 lat temu. W ten sposób zastąpili na miejscu tajemniczy lud, które występował tam przed nimi.

Poświęcony tej sprawie artykuł ukazał się na łamach Cell i jest oparty na analizach genetycznych tak zwanego człowieka z Tianyuan, pochodzącego sprzed 40 000 lat i znalezionego w jaskini Tianyuan w Pekinie. Na miejscu znaleziono również materiał genetyczny należący do 25 osobników z regionu Amur, który obejmuje część wschodnich Chin i Rosji.

Czytaj też: Archeolodzy myśleli, że natrafili na obiekt sprzed tysięcy lat. Okazał się drapakiem dla krów

Przodkowie człowieka z Tianyuan byli prawdopodobnie szeroko rozpowszechnieni od 40 000 lat do 33 000 lat temu w całej Azji Wschodniej. Potem nastąpiło jednak ich tajemnicze zniknięcie, a kolejna lokalna populacja pojawiła się około 19 000 lat temu, kiedy kończyło się ostatnie maksimum lodowcowe. Właśnie wtedy pokrywa lodowa miała swój maksymalny zasięg, co miało miejsce od około 26 500 lat do 19 000 lat temu.

Tajemniczy lud był szeroko rozpowszechniony od 40 000 lat do 33 000 lat temu

Analiza starożytnego DNA wykazała, że najstarszą osobą pochodzącą z tego obszaru i objętą analizami DNA była plejstoceńska kobieta znana jako AR33K, która żyła około 33 000 lat temu w regionie Amur. To właśnie ona cechowała się najwyższym podobieństwem genetycznym z człowiekiem z Tianyuan. Inna z kobiet żyła około 34 000 lat temu w północno-wschodniej Mongolii. Została ona znaleziona ponad 1000 kilometrów od AR33K i jaskini Tianyuan. Dzieliła 75% swoich genów z człowiekiem z Tianyuan i 25% z inną grupą wschodnioazjatycką, która żyła wzdłuż rzeki Jana w północnej Syberii. Istnieje więc szansa, że wszystkie te osoby były częścią powiązanych grup, które podróżowały po Azji Wschodniej przez co najmniej 7000 lat.

Czytaj też: Cahokia to miasto zamieszkałe dawniej przez tysiące ludzi. Archeolodzy nie wiedzą, co się z nimi stało

Inny osobnik objęty badaniami, zwany AR19K, żył w regionie Amur około 19 000 lat temu. Jego genetyczny rodowód różni się od rodowodu Tianyuan i AR33K. Co ciekawe, naukowcy wcześniej sądzili, że współczesne populacje w regionie Amur posiadały 8000-letnią ciągłość genetyczną z neolitycznymi poszukiwaczami i rolnikami, którzy żyli w jednej z jaskiń w dalekowschodniej Rosji, lecz nowe analizy wykazały, że ciągłość ta sięga 14 000 lat wstecz.