WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Tak brzmi wschód Słońca na Marsie

Naukowcy dużo wiedzą o Marsie, przynajmniej jeśli chodzi o to, jak wygląda. Inaczej sprawa wyglądała pod względem dźwięków, jakie można usłyszeć na Czerwonej Planecie. Wyglądała, bowiem badacze wykorzystali algorytm komputerowy, który pomógł odtworzyć wschód Słońca na Marsie pod względem dźwiękowym. 

Naukowcy z Uniwersytetu Ruskin i Uniwersytetu w Exeter stworzyli muzykę, która została skomponowana przez algorytm komputerowy wykorzystujący wschód Słońca na Marsie jako podstawę. Rezultatem tej operacji jest zaskakująco przyjemny utwór muzyczny, który możecie odsłuchać poniżej.

Badacze stworzyli ten utwór skanując obraz od lewej do prawej, piksel po pikselu. Zwracali uwagę na informacje o jasności i kolorze, by połączyć je ze wzniesieniami terenu. Następnie wykorzystali algorytmy do przypisania każdemu elementowi określonego tonu i melodii. Jak można przypuszczać, cichsze i płynące dźwięki tła pochodzą z ciemnego obszaru otaczającego Słońce na tym obrazie. Z kolei wyższe dźwięki pochodzą z jaśniejszych pikseli.

Utwór został naprawdę “wykonany” na konferencji superkomputerowej SC18 w Dallas 13 listopada. Słuchacze mogli usłyszeć tę piosenkę za pośrednictwem tradycyjnych głośników, a także “wibracyjnych przetworników”, które pozwoliły im zwiększyć doznania.

[Źródło: bgr.com; grafika: Kevin Gill]

Czytaj też: The Mars Case to mieszkanie zaprojektowane dla Czerwonej Planety