Reklama
aplikuj.pl

Tani grafen? Wystarczy zatrudnić bakterie

Tani grafen? Wystarczy zatrudnić bakterie
Tani grafen? Wystarczy zatrudnić bakterie

O ile wierzyć spekulacjom, grafen w przyszłości zrewolucjonizuje elektronikę, wypychając stosowany obecnie powszechnie krzem. Jednak na ten moment jego produkcja na dużą skalę jest nie tylko trudna, ale też obarczona wysokimi kosztami. Nic więc dziwnego, że po eksperymentach z korą drzew eukaliptusowych doczekaliśmy się zatrudnienia bakterii do produkcji taniego grafenu. 

Czytaj też: Szansa na tańszy grafen odkryta w drzewach eukaliptusowych

Grafen jest niezwykle cienkim, elastycznym wytrzymałym i przed wszystkim świetnie przewodzącym materiałem, który przewyższa krzem pod wieloma względami. Obecnie produkcja grafenu sprowadza się do chemicznej zabawy niebezpiecznymi substancjami i np. rozdrabnianiu grafitu do tlenku grafenu, który następnie podlega redukcji chemicznej. W ramach nowych badań zespół odkrył, że bakteria o nazwie Shewanella działa dobrze jako jedna z alternatyw jego produkcji.

Najpierw stworzyli tlenek grafenu z grafitu, a następnie wymieszali go w fiolce z bakteriami i pozostawili na noc. Biorąc pod uwagę ilość czasu, te skutecznie zredukowały go do pożądanego materiału grafenowego:

Tlenek grafenu jest łatwy w produkcji, ale nie jest zbyt dobrze przewodzący ze względu na wszystkie grupy tlenowe w nim. – mówi Anne Meyer, główna badacz tego eksperymentu. – Bakterie usuwają większość grup tlenowych, które zamieniają je w materiał przewodzący.

Naukowcy stwierdzili, że ten proces jest nie tylko bezpieczniejszy, bo na dodatek zaowocował grafenem lepszej jakości. Uważają również, że grafen stworzony przez te bakterie może być cieńszy, trwalszy oraz bardziej stabilny pod kątem właściwości elektronicznych. Innymi słowy, przyszłość tego materiału będzie przypominać zapewne dzisiejszą pogoń za niższymi nanometrami, czyli po prostu powstanie kilka fabryk ze swoimi własnymi metodami produkcji.

Czytaj też: Grafen przypominający plastelinę można dowolnie formować

Źródło: New Atlas