Naukowcy stworzyli „sztuczny liść”, który ma być elementem walki ze zmianami klimatu. Założeniem autorów projektu jest tanie przekształcanie szkodliwego dwutlenku węgla w użyteczne paliwo.
Nowa technologia inspiruje się sposobem, w jaki rośliny wykorzystują energię ze światła słonecznego, aby zamienić dwutlenek węgla w energię. Wytwarzanie metanolu z dwutlenku węgla, głównego czynnika przyczyniającego się do globalnego ocieplenia, zmniejszyłoby zarówno emisję gazów cieplarnianych, jak i zastąpiło paliwa kopalne, które prowadzą do ich powstawania.
Kluczem do tego procesu jest tani, czerwony proszek zwany tlenkiem miedzi. Powstaje on w wyniku reakcji chemicznej, kiedy cztery substancje – glukoza, octan miedzi, wodorotlenek sodu i laurylosiarczan sodu – dodaje się do wody, która została podgrzana do określonej temperatury.
Proszek służy następnie jako katalizator dla innej reakcji chemicznej, gdy jest zmieszany z wodą, do której wdmuchiwany jest dwutlenek węgla i wiązka białego światła jest kierowana za pomocą symulatora słonecznego.
Reakcja ta wytwarza tlen, podobnie jak w procesie fotosyntezy, jednocześnie przetwarzając dwutlenek węgla w roztworze wodno-proszkowym na metanol. Metanol jest zbierany, ponieważ odparowuje, gdy roztwór jest podgrzewany. Kolejne etapy badań obejmują zwiększenie ilości produkowanego metanolu i komercjalizację opatentowanego procesu przekształcania dwutlenku węgla.