Reklama
aplikuj.pl

Technologia druku – rodzaje i metody druku

kopiarka-drukarka

Współczesne drukarki wykorzystują różne metody pracy, które pozwalają na nanoszenie trwałych nadruków na niemal wszystkie materiały. Istnieje kilka technologii druku, które obecnie cieszą się największą popularnością. Co warto o nich wiedzieć?

Współczesne technologie drukarskie

We współczesnych drukarniach korzysta się z trzech podstawowych technologii – druku offsetowego, cyfrowego i sitodruku. Każda z tych metod różni się dokładnym działaniem, a także możliwością odwzorowania konkretnych kolorów czy naniesienia motywów na poszczególne materiały. Niektóre technologie są wykorzystywane jedynie w przypadku większych zamówień, a inne pozwalają na tanie zrealizowanie także niewielkich, pojedynczych wydruków.

Druk offsetowy

Druk offsetowy jest stosowany przede wszystkim w przypadku większych zamówień. Przy dużych nakładach pozwala on na zminimalizowanie cen pojedynczych sztuk.

Najważniejsze cechy druku offsetowego:

  • bardzo wysoka jakość nadruków,
  • doskonała wyrazistość koloru – niezależnie od tego, czy druk jest realizowany metodą na zimno, czy na gorąco,
  • możliwość uszlachetnienia nadruku na różne sposoby – np. poprzez zastosowanie specjalnych folii,
  • możliwość zastosowania papieru o dowolnej grubości,
  • długi czas potrzebny do realizacji,
  • wysoki koszt w przypadku małych nakładów – druk offsetowy stosuje się przede wszystkim w przypadku większych zamówień, obejmujących co najmniej kilkaset sztuk materiałów.

Druk offsetowy jest powszechnie stosowany do nanoszenia intensywnych, barwnych elementów – np. w książkach, czasopismach, plakatach czy mapach.

Druk cyfrowy

Drugą, równie często wybieraną metodą, jest druk cyfrowy. Najczęściej stosuje się go w przypadku pojedynczych wyrobów i niskich nakładów. Technologia ta nie wymaga przygotowywania formy drukarskiej, co minimalizuje wstępne koszty. Wydruk następuje bezpośrednio z pliku umieszczonego w komputerze.

Co więcej, druk cyfrowy pozwala na spersonalizowanie każdego kolejnego wydruku. Motywy naniesione z wykorzystanie tej technologii cechują się nieco niższą jakością niż w przypadku offsetu, ale powstają szybko i niskim kosztem.

Sitodruk

Sitodruk to metoda druku wykorzystywana od wielu lat. Polega ona na przetłaczaniu farby przez specjalną matrycę, która przypomina sito. Technika ta cieszy się popularnością zwłaszcza w branży tekstylnej. Dzięki niej możliwe jest nanoszenie trwałych nadruków na odzież i gadżety reklamowe wykonane z takich materiałów, jak drewno, plastik, szkło, metal czy nawet skóra.

Cechy sitodruku:

  • przystępna cena przy większych nakładach – trzeba pamiętać, że sitodruk wymaga przygotowania specjalnej matrycy i sita, co generuje dodatkowe koszty,
  • różnorodna jakość nadruku – jakość nadruku wykonanego metodą sitodrukową różni się w zależności od materiału, z którego wykonano produkt, a także jakości zastosowanej farby,
  • brak możliwości nadrukowania drobnych detali – sitodruk może być niewystarczający w przypadku bardzo skomplikowanych projektów z wieloma detalami,
  • możliwość uszlachetnienia nadruków z wykorzystaniem np. efektu złota,
  • czasochłonność – drukowanie z wykorzystaniem sitodruku zwykle trwa dłużej, niż ma to miejsce np. w przypadku druku cyfrowego,
  • możliwość druku na różnych tkaninach – sitodruk jest techniką niezwykle uniwersalną. Pozwala na nanoszenie motywów na prawie wszystkie surowce wykorzystywane do produkcji ubrań lub gadżetów reklamowych,
  • trwałość nadruków – motywy naniesione z użyciem sitodruku są odporne na działanie warunków atmosferycznych, dlatego metoda ta jest używana m.in. w przypadku tkanin używanych na świeżym powietrzu.

Druk UV

Druk UV pozwala na nanoszenie motywów na różne materiały z wykorzystaniem specjalnych tuszów polimerowych. Po umieszczeniu farby w odpowiednim miejscu następuje jej utrwalenie z użyciem światła UV generowanego przez lampy LED. Jest to możliwe z wykorzystaniem zjawiska polimeryzacji tuszu.

Druk UV pozwala na uzyskanie trwałych motywów odpornych na działanie czynników atmosferycznych. To metoda uniwersalna, którą można zastosować także w przypadku produktów o skomplikowanych kształtach. Nadruki stworzone z użyciem tej techniki są wyraziste i nietoksyczne.

Druk UV jest jednak dość drogą technologią. Motywy mogą być nanoszone na produkty o różnych kształtach, jednak trzeba pamiętać, że powierzchnia powinna być idealnie równa.

Jaka metoda druku jest najlepsza?

Każda metoda druku ma wady i zalety. Wybór odpowiedniej technologii zależy przede wszystkim od wielkości nakładu, a także oczekiwań klienta. Niektóre metody, jak np. sitodruk, nie pozwalają na odpowiednie odwzorowanie drobnych detali. Inne wiążą się z wysokimi kosztami przy niewielkich nakładach, co ma miejsce m.in. w przypadku druku offsetowego.

Niezależnie od wybranej metody druku, konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednie tusze i urządzenia. Produkty te można znaleźć m.in. w ofercie sklepu DoDrukarki. Jego asortyment obejmuje tusze, tonery, papiery, a także wiele akcesoriów pozwalających na wygodną i bezpieczną obsługę drukarek.

Artykuł dzięki uprzejmości https://www.dodrukarki.pl/

Artykuł zewnętrzny.