Technologia Forda pozwala niewidomym wyjrzeć za samochodowe okno

Technologia Forda, Feel The View, technologia dla niewidomych, niewidomi w samochodzie

W ramach wspaniałomyślnego projektu, za którego należą się firmie oklaski, Ford stworzył coś wyjątkowego, co umożliwia niewidomym podziwianie widoków podczas podróży samochodowej.

Technologia „Feel The View” została opracowana przez Forda i firmę GTB z Włoszech we współpracy z lokalnym startupem Aedo, który zajmuje się tworzeniem urządzeń dla osób niedowidzących.

Owoc ich prac sprowadza się do technologi, która działa poprzez imitowanie wrażenia wzroku za pośrednictwem 255 drgań. Te wysyła sama szyba pojazdu i na ich podstawie osoby niewidome mogą interpretować… poczuć aktualny widok zza szyby.

Wystarczy nacisnąć przycisk, a smukłe urządzenie strzeli aktualnemu widokowi fotkę i przekonwertuje go na monochromatyczny obraz o wysokim kontraście. Uzyskana skala szarości jest następnie interpretowana przez system, który przekłada każdy odcień na unikalną wibrację o zmiennej intensywności w oknie samochodu.

Pozwala to osobom niedowidzącym „odczuwać” scenerię poprzez rozróżnianie szczegółów i głębi za pomocą dotyku, co zasadniczo jest w stanie odbudować krajobraz w ich umysłach. Kolejnym miłym akcentem jest zintegrowany wirtualny asystent, który może pomóc w dodaniu kontekstu do obrazu, wypowiadając słowa kluczowe o obrazie przez głośniki samochodu.