Reklama
aplikuj.pl

Technologia Photochromeleon, czyli zabawa kolorami od MIT

Technologia Photochromeleon, czyli zabawa kolorami
Technologia Photochromeleon, czyli zabawa kolorami

Tak jak lubimy kolorki w sprzęcie komputerowym, tak zapewne część z nas czuje pociąg do tych na masie innych gadżetów. Jeśli z kolei należycie do tej grupy, to z pewnością powinna Was zainteresować opracowana ostatnio na MIT technologia Photochromeleon, która bazuje jednak na starszej ColorMod. 

Czytaj też: Dlaczego ludzie przybierają na wadze wraz z wiekiem?

W Photochromeleon cała zabawa sprowadza się do systemu, który pozwala na „narzucanie” na obiekty wielokolorowe wzory, które ukarzą się światu wyłącznie pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Wszystko zaczyna się od tuszu z mieszanką bezbarwnego lakieru z barwnikami fotochromowymi, które zmieniają się w zależności od długości fali światła ultrafioletowego.

Użytkownicy zaczynają od skanowania 3D przedmiotowego obiektu, a następnie cyfrowo tworzą wielokolorowy wzór dla tego przedmiotu na jego komputerowym modelu. Obiekt fizyczny jest następnie malowany natryskowo powłoką atramentu, po czym umieszczany jest na talerzu obrotowym wewnątrz pudełka. Podczas gdy przedmiot następnie się obraca, projektor DLP (cyfrowe przetwarzanie światła) świeci na nim wzór kolorów w postaci różnych długości fal światła UV. W rezultacie różne barwniki zmieniają kolor w różnych obszarach powłoki, tworząc rzeczywistą wersję pożądanego wzoru.

Efekt prezentuje się następująco:

Czytaj też: Nowe narzędzie zamienia CRISPR w „szwajcarski scyzoryk”

Źródło: New Atlas