WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Technologia wspomaganego rozrodu ma wpływ na geny

Badania przeprowadzone przez naukowców z Murdoch Children’s Research Institute pokazują, jaki wpływ na geny ma technologia wspomaganego rozrodu. Na szczęście większość ze zmian korygowana jest w dorosłości.

Naukowcy opublikowali swój artykuł w Nature Communications. Wskazali oni wydarzenia we wczesnym etapie rozwoju, takie jak stymulację jajników, manipulację zarodkiem, czy dodatkowe hormony, które mogą wpływać na zdrowie genów. Badanie miało na celu sprawdzenie, jak często zachodzą zmiany i czy są one dalej widoczne w dorosłości.

Czytaj też: Czy tatuaż szkodzi zdrowiu? Dlaczego może Ci zaszkodzić?

Badania wykazały pewne zmiany epigenetyczne w zarodkach hodowanych w laboratoriach. Jednakże żadne badanie wcześniej nie szukało tego u osób po urodzeniu oraz po dorośnięciu. W badaniu wzięło udział 158 Australijczyków w wieku od 22 do 35 lat, którzy poczęci zostali za pomocą techniki wspomaganego rozrodu oraz 75 osób urodzonych naturalnie.

Wyniki dostępne są w artykule. Autorzy mówią, że potrzeba jeszcze dalszych badań, aby potwierdzić obecne ustalenia – są zmiany, ale w dorosłości są już one skorygowane.

Czytaj też: Jak powstają i zanikają wspomnienia?

Źródło: Medicalxpress