Oko pewnego mężczyzny wygląda jak akwarium – w środku znajduje się ciemna kula z warstwą brązowej substancji na dnie. Nie jest to jednak specjalna soczewka a wynik bolesnych obrażeń oczu, które spowodowały rozerwanie tęczówki i jej opadnięcie

48 letni mężczyzna z Tajwanu udał się do kliniki okulistycznej po tym jak został uderzony w lewe oko liną od bungee. Nastąpiło to w momencie, gdy próbował zabezpieczyć towar na motocyklu za pomocą tej liny. Ona odskoczyła i uderzyła go w oko.

Czytaj też: Śmiertelna infekcja grzybicza odporna na antybiotyki rozprzestrzenia się na całym świecie

Testy wykazały, że jego wzrok w lewym oku wynosi 20/200 – jest to prawie bycie niewidomym. Mężczyzna skarżył się na ból, zamazany obraz oraz podwójne widzenie. Dalsze badania wykazały, że mężczyzna ma zdeformowaną tęczówkę, która oderwała się z normalnego miejsca.

Choroba zdiagnozowana została jako traumatyczną irydodializę. Ten rodzaj urazu oka występuje, gdy uderzenie powoduje, że tęczówka odrywa się od ciała rzęsowego. Mężczyzna będzie musiał do końca życia regularnie się badać, bowiem takie obrażenia powodują problemy z oczami, które mogą pojawić się nawet do kilku lat po wystąpieniu urazu.

Czytaj też: Elektryczna stymulacja odmładzająca mózg

Źródło: Livescience

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej