WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Po godzinach

Tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla

Malala Yousafzai z Pakistanu i Kailash Satyarthi z Indii zostały nagrodzone Pokojową Nagrodą Nobla za swoją pracę na rzecz praw dzieci.

Norweski Komitet przyznał nagrodę za „walkę przeciwko hamowaniu dzieci i młodzieży oraz za prawa do edukacji dla wszystkich dzieci. Malala jest najmłodszą laureatką tej nagrody, ma tylko 17 lat. Została ona postrzelona w głowę przez talibskiego zamachowca dwa lata temu.

Satyarthi (60 lat) utrzymuje tradycje Mahatmy Gandhiego i kieruje różnymi formami pokojowych protestów, „koncertując się na wykorzystywaniu dzieci w celach finansowych”. Komitet Noblowski mówi:

Chodzi o to, ze ważnym punktem dla hinduistów i muzułmanów jest przyłączenie się do wspólnej walki na korzyść edukacji.

Malala miała zaledwie 11 lat kiedy zaczęła walkę o edukację dziewcząt. Talibowie terroryzują mieszkańców miasta Mingora grożąc wysadzaniem szkół. Krytycznym punktem były wydarzenia z 9 października 2012 roku, kiedy napastnicy wdarli się do autobusu i postrzelili dziewczynę. Dzięki szybkiej interwencji brytyjskich lekarzy udało się ją uratować. Aktualnie mieszka ona z ojcem i dwoma braciami w Wielkiej Brytanii.

Satyarthi jest w czołówce światowego ruchu w celach skończenia niewolnictwa dzieci i ich wyzyskiwania w pracach. Uratował on tysiące dzieci i dał im szansę na edukację i normalne życie.

Komisja powinna dać nagrodę osobom, które „wykonują działania na rzecz pojednania pomiędzy narodami, zmniejszenia lub zniesienia stałych armii oraz popierania kongresów pokojowych”. Jak widać, w tym roku Komitet nagiął zasady, ale nie ma wątpliwości, że obie osoby w 100% zasłużyły na to wyróżnienie, lepiej niż rok temu..

obronca
malala

Źródło: http://phys.org/, zdjęcia: Russell Watkins/Department for International Development, Wikimedia Commons