WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Teleskop ESO dostarczył nowe zdjęcia galaktyki NGC 2467

NGC 2467 to iście piracka galaktyka, zwana mgławicą czaszki i kości. Niedawno udostępniona kosmiczna panorama ukazuje obraz gęsto zaludniony przez młode gwiazdy  i unoszące się chmury kolorowych kosmicznych pyłów i gazów.

Mgławica znajduje się w gwiazdozbiorze Rufy, oryginalnie zwanego Puppis. Obok gwiazdozbiorów Carina (kil) i Vela (żagle), Puppis tworzy większą konstelację Argo Navis, nazwaną tak od statku używanego przez greckiego herosa – Jazona, bohatera pojawiającego się w mitologii. NGC 2467 nie jest pojedynczą zunifikowaną mgławicą, ale raczej serią gwiazdozbiorów przemierzającymi Drogę Mleczną z różnymi prędkościami.

Z punktu widzenia Ziemi, te gromady i gęste rejony pyłu i gazu. Według niektórych przypominają one upiorną czaszkę lub piracką twarz. NGC 2467 zawiera ogromne ilości chmur pyłu i wodoru. Z biegiem czasu te materiały zbiją się w kłębek, tworząc nowe gwiazdy. Najnowsze ujęcie tej galaktyki daje nam szczegółowy widok przypominający rozdziawioną twarz pirata. Astronomowie uchwycili ten obraz za pomocą instrumentu Spectrograph 2 (FORS2), który jest zamontowany na Bardzo Dużym Teleskopie ESO (VLT) w Obserwatorium Paranal w Chile. Odkrycie jest częścią programu Kosmicznych Klejnotów, prowadzonym przez Europejskie Obserwatorium Południowe.

[Źródło: newatlas.com; grafika: ESO]

Czytaj też: Zobaczcie jak wygląda ta niezwykła spiralna galaktyka NGC 3981