WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Zobaczcie te niesamowite zdjęcia galaktyki Trójkąta mające 665 milionów pixeli

Kosmiczny Teleskop Hubble’a uchwycił najbardziej szczegółowy obraz najbliższego sąsiada Drogi Mlecznej – galaktyki Trójkąta. Jest to galaktyka spiralna znajdująca się w odległości zaledwie trzech milionów lat świetlnych. Panoramiczny obraz trzeciej co do wielkości galaktyki w naszej Lokalnej Grupie Galaktyk pozwala spojrzeć na 40 miliardów gwiazd, które składają się na jeden z najdalszych obiektów widocznych gołym okiem.

Obraz galaktyki Trójkąta – znanej również jako Messier 33 lub NGC 598 – ma oszałamiającą liczbę 665 milionów pikseli i prezentuje centralny obszar galaktyki oraz jej wewnętrzne spiralne ramiona. Aby połączyć tę gigantyczną mozaikę, zaawansowany aparat Hubble’a musiał stworzyć 54 oddzielne obrazy. W doskonałych warunkach można ją zobaczyć gołym okiem jako słabe, rozmyte obiekty w konstelacji Trójkąta.

Zaledwie trzy miliony lat świetlnych od Ziemi, Galaktyka Trójkąta jest znaczącym członkiem Lokalnej Grupy – jest trzecią co do wielkości galaktyką grupy, ale także jej najmniejszą galaktyką spiralną. Mierzy tylko około 60 000 lat świetlnych w porównaniu z 200 000 lat świetlnych Galaktyki Andromedy. Droga Mleczna ma około 100 000 lat świetlnych średnicy.

Obfitość obłoków gazu w Galaktyce Trójkąta jest tym, co przyciągnęło astronomów do przeprowadzenia tej szczegółowej obserwacji. Kiedy powstają gwiazdy, zużywają materiał zawarty w chmurach gazu i pyłu, pozostawiając mniej paliwa, aby pojawiły się kolejne obiekty. Tego typu badania są niezwykle ważne, ponieważ pozwalają lepiej zrozumieć powstawanie i ewolucję gwiazd.

[Źródło: phys.org; grafika: NASA]

Czytaj też: Hubble pokazuje rozkład ciemnej materii