Reklama
aplikuj.pl

Teleskop Hubble’a zarejestrował ginącą mgławicę planetarną

Zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a pokazuje NGC 5307, mgławicę planetarną, która leży około 10 000 lat świetlnych od Ziemi. Można ją zobaczyć w gwiazdozbiorze Centaura, który jest widoczny przede wszystkim na półkuli południowej.

Mgławica planetarna jest ostatnim etapem życia gwiazdy podobnej do Słońca. Tego typu obiekty pozwalają nam rzucić okiem na przyszłość Układu Słonecznego. Gwiazdy podobne do Słońca zazwyczaj pod koniec swojego istnienia przekształcają się w czerwone olbrzymy. Ich „życie” jest podtrzymywane za sprawą fuzji jądrowej, która zachodzi w rdzeniach, prowadząc do powstawania energii. Procesy zachodzące w ramach syntezy jądrowej mogłyby rozerwać gwiazdę na strzępy. Zapobiega temu jednak grawitacja.

Czytaj też: Złożono kolejne elementy Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba

Pod koniec etapu, na którym obiekt jest czerwonym olbrzymem, tego typu gwiazda staje się niezwykle niestabilna. Bez wystarczającej energii wytworzonej w ramach fuzji rdzeń gwiazdy zapada się, podczas gdy warstwy powierzchniowe są wyrzucane na zewnątrz. Potem wszystko, co pozostało z gwiazdy, możemy zobaczyć na powyższym zdjęciu: świecące zewnętrzne warstwy otaczające białego karła, czyli pozostałości po jądrze czerwonego olbrzyma. Za kilka tysięcy lat zewnętrzne warstwy znikną i pozostanie jedynie słabo świecący biały karzeł.

[Źródło: phys.org; grafika: ESA]

Czytaj też: Teleskop Hubble’a uchwycił następstwa po śmierci czerwonego olbrzyma