WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Teleskop uchwycił centrum Drogi Mlecznej z pozostałościami martwych gwiazd

Zdjęcie z teleskopu Murchison Widefield Array (MWA) pokazuje, jak wyglądałaby Droga Mleczna, gdyby ludzkie oczy widziały fale radiowe.

Jak to zwykle w przypadku takich ujęć bywa, w grę wchodzi więcej pracy, niż tylko „zrobienie zdjęcia” galaktyce. Natasha Hurley-Walker z odłamu Curtin University z International Center for Radio Astronomy Research (ICRAR) stworzyła potrzebne do niego obrazy przy użyciu Pawsey Supercomputing Center w Perth. Jak skomentowała:

Ten nowy widok rejestruje emisję fal radiowych o niskiej częstotliwości z naszej galaktyki, patrząc zarówno na drobne szczegóły, jak i na większe struktury. Nasze obrazy ukazują środek Drogi Mlecznej, teleskop został skierowany w kierunku regionu, który astronomowie nazywają centrum galaktyki.

Korzystając z obrazów, dr Hurley-Walker i jej koledzy odkryli resztki 27 masywnych gwiazd, które eksplodowały w zjawiskach supernowych pod koniec ich życia. Te gwiazdy byłyby osiem lub więcej razy masywniejsze niż nasze Słońce przed ich zniszczeniem tysiące lat temu.

centrum Drogi Mlecznej, pozostałości w centrum galaktyki, fale radiowe Droga Mleczna, Droga Mleczna w falach radiowych

Dr Hurley-Walker stwierdziła, że pozostałości z dwóch odkrytych supernowych są dość niezwykłymi „sierotami”, znalezionymi w rejonie nieba, w którym nie ma masywnych gwiazd. ​Inne pozostałości supernowych odkryte w badaniach są ponoć bardzo stare, ale te wręcz przeciwnie – w skali kosmosu.

ŹRÓDŁO: Phys