Reklama
aplikuj.pl

Teleskop zarejestrował dzieciństwo, dorosłość i starość gwiazd na jednym obrazie

Teleskop Spitzer od NASA zarejestrował oszałamiające obrazy pary mgławic zawierających gromady gwiazd Cepheus B i Cepheus C.

Większość obrazu pokazuje główną mgławicę, czyli chmurę pyłu i gazu, którą widać na zielono i pomarańczowo. Jasny czerwony obszar w prawym górnym rogu to wierzchołek mgławicy, gdzie jasne gwiazdy emitują promieniowanie, które ogrzewa pył i tworzy poświatę. Te jasne, masywne gwiazdy są częścią gromady gwiazd, która rozciąga się poza krawędzie obrazu. Region ten jest pozostałością większej chmury, która z czasem uległa zmniejszeniu przez promieniowanie gwiazd.

Czytaj też: Gwiazda w Wielkim Wozie to „kosmita”

Po prawej stronie obrazu widoczna jest druga, mniejsza mgławica. Gromada różowych i białych świateł w prawym dolnym rogu to młoda mgławica, w której znajduje się „uciekająca gwiazda”. Ta uciekająca, to niebieska gwiazda z czerwonym łukiem w środku po prawej stronie obrazu. Czerwony łuk jest falą uderzeniową spowodowaną przez gwiazdę przemieszczającą się przez mgławicę z dużą prędkością, tworząc łuk materii przed nią.

Inną cechą widoczną po lewej stronie obrazu jest pas o ciemniejszej barwie. Obszar ten nosi nazwę Cepheus C i jest gęstym regionem pyłu i gazu, który pełni funkcję gwiezdnego żłobka. Gwiazdy szybko się rodzą ze względu na gęstość materiałów, które pozwalają im się formować. W miarę wzrostu tych małych gwiazd wytwarzają one wiatry, które odpychają pobliski pył, tworząc więcej gęstego materiału. Ten proces powoduje, że powstają piękne kształty mgławicy. Z czasem, kiedy pył się rozjaśni, gwiazdy pozostaną w swoich gromadach, tak jak te widoczne w prawym górnym rogu obrazu, gdzie widzimy Cepheus B.

[Źródło: digitaltrends.com; grafika: NASA]

Czytaj też: W przestrzeni kosmicznej dryfuje 30 podwójnych gwiazd poza ich galaktykami