Firma Samsung stworzyła idealny telewizor dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową. Dzięki kontroli przy wykorzystaniu fal mózgowych możliwa jest zmiana kanałów i dostosowanie głośności poprzez minimalne ruchy twarzy.

System ten został opracowany w ramach projektu „Pontis”. Jets to inicjatywa obywatelska prowadzone we współpracy z Uniwersytetem w Lucernie oraz Szwajcarskim Centrum Paraplegii. Ma ona na celu zwiększyć dostępność technologii dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. W celu sterowania telewizorem Samsung użył kombinacji istniejących już technologii. Specjalne wzorce wizualne wyświetlane są w rogach ekranów a czujniki mierzą rodzaje fal mózgowych powstające podczas interakcji. Następnie jest to przekładane na komendy pozwalające na sterowanie głośnością czy zmianę kanałów.

Prototyp tego telewizora będzie rozwijany od czerwca tego roku. Drugi model zostanie poddany dalszym testom w specjalistycznych placówkach gdzie będzie on zyskiwał na funkcjonalności. Dzięki temu ta technologia ma szanse na trafienie do szerokiej sprzedaży gdzie pomoże wielu osobom.

Źródło: Materiały prasowe

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej