Reklama
aplikuj.pl

Telewizory – na jaki model warto postawić?

telewizor w salonie

Spędzanie czasu przed telewizorem jest dla wielu osób normalnością. Ludzie oglądają wiadomości, seriale czy widowiska sportowe. Dlatego telewizory do domu to dość ważny zakup, którego nie można podejmować pochopnie.

Dla niektórych osób brak telewizora w domu jest nieakceptowalny. Zazwyczaj sprzęt służy do odbierania sygnału telewizyjnego, ale coraz częściej posiada on funkcję smart TV, która pozwala na obsługę różnych programów takich jak YouTube. Do telewizorów można również podłączyć kino domowe.

W dzisiejszych czasach do wyboru mamy wiele modeli. W sklepach znajdziemy telewizory LCD, telewizor LED czy modele QLED. Na co dzień niektórzy mogą nie mieć do czynienia z tymi nazwami, dlatego warto zasięgnąć opinii specjalistów. Nie ma uniwersalnej odpowiedzi, jaki telewizor kupić. Wszystko to uzależnione jest od potrzeb użytkowników. Zaczynając od rozdzielczości, może to być 4K Ultra HD lub Full HD.

Telewizory Led, QLED, OLED

Telewizor LED pojawił się na rynku kilkanaście lat temu. Była to całkiem nowa technologia obrazu, większa jakość oraz odwzorowanie barw. Do dziś te nowoczesne technologie są często wybierane przez klientów.

Następnym krokiem były telewizory QLED, w tym przypadku ważne były półprzewodnikowe nanokryształy. Pozwala to na osiągnięcie żywych oraz bardziej dostrzegalnych kontrastów. Natomiast technologia OLED wykorzystuje diody, które wykonywane są z polimerów. Ich zaletą jest to, że są niezwykle płaskie i dają możliwość zakrzywienia ekranu. Dzięki temu uzyskuje się efekt wrażenia głębi oraz przestrzenności obrazu. Takie telewizory dobrze pokazują dynamiczne sceny. Jest to związane z ich ceną, ponieważ modele OLED należą do najdroższych.

Modele HD czy UHD? 

Skrót HD należy rozumieć jako obraz o wysokiej rozdzielczości, natomiast UHD jako technologia 4K ULTRA HD i ultrawysoka jakość. Rozdzielczość Full HD coraz częściej odchodzi w zapomnienie. Obecnie coraz więcej osób chce mieć telewizor o technologii 4K. W Polsce takie modele nadal uważane są za nowość.

Telewizory smart TV – dlaczego warto je mieć?

Smart TV to technologia, która coraz częściej pojawia się w telewizorach. Posiada ona kilka zalet, dzięki czemu wyróżnia się na tle pozostałych. Jest to dobra opcja dla osób, które szukają ciągłych ulepszeń. Dzięki takim sprzętom bez problemu można uzyskać dostęp do usług przesyłania strumieniowego, czyli HBO czy Netflixa. Nie ma potrzeby zakupu kolejnego oprogramowania. Jest to oszczędność czasu oraz pieniędzy.

Niektóre modele pozwalają na obsługę przy pomocy głosu, co jest kolejnym atutem. Funkcja ta jest przede wszystkim wygodna, ponieważ nie trzeba ciągle sięgać po pilot.

Smart TV przypomina nowoczesny smartfon, gdyż posiada moduł Wi-Fi, gniazdo LAN czy nowoczesny system operacyjny. Smart TV pozwala na uniezależnienie się od tego, co obecnie jest w telewizji. Sami możemy zdecydować, co chcemy obejrzeć w danej chwili.

Ile cali powinien mieć telewizor?

Bardzo ważna przy odbiorze jest odległość, z której oglądający będzie patrzył na telewizor. Trzeba pamiętać, że za rozdzielczość 4K odpowiada około 8 milionów pikseli, więc pozwala nam to na oglądanie telewizora z bliższej odległości. Pomocny może być kalkulator odległości TV, który podpowie, jaka rozdzielczość jest odpowiednia w naszym przypadku. Jeśli mamy w dyspozycji większy metraż, to nie mamy zbyt wielu ograniczeń. Na przykład ciekawym wyborem będzie telewizor Philips Ambilight. Natomiast w przypadku niewielkich metraży, wybór jest bardziej skomplikowany i należy dobrze go przemyśleć.

Artykuł zewnętrzny, dostarczony przez stronę partnerską.