Reklama
aplikuj.pl

Tempo podwodnego topnienia lodowców zaskoczyło naukowców

Badacze z uniwersytetu Rutgers-New Brunwsick zauważyli, że rzeki topniejącego lodu, które trafiają do oceanów, mogą powstawać w znacznie wyższym tempie niż zakładano do tej pory.

Autorzy badania skupili się na lodowcu LeConte na Alasce, którego długość wynosi ok. 30 kilometrów. Zauważyli, iż w jego pobliżu zachodzą dwa typy topnienia podpowierzchniowego. Pierwszy obejmuje wodę, która powoduje drenaż u podstaw lodowca. Drugi z kolei polega na topnieniu lodu bezpośrednio do oceanu.

Celem badania było zrozumienie, co prowadzi do znacznie szybszego niż przypuszczano tempa topnienia lodowców. Teraz jednak jego autorom udało się potwierdzić, że to drugi z opisanych typów ma w tym przypadku kluczowe znaczenie. Pomogły im w tym zdalnie sterowanie urządzenia, które pozwoliły zapuścić się w obszary, które są zbyt niebezpieczne dla łodzi badawczych, ze względu na gwałtownie opadające fragmenty lodu.

Badanie jest dość rewolucyjne, ponieważ wcześniej specjaliści musieli opierać się jedynie na teoriach dotyczących wpływu globalnego ocieplenia na tempo topnienia lodowców na całym świecie.