Rekin polarny zamieszkujący wody Arktyki ma najprawdopodobniej ok. 400 lat. Zdaniem naukowców, ten osobnik należy do grona najstarszych wciąż żyjących kręgowców na naszej planecie. Co ciekawe, zwierzę osiągnęło dojrzałość płciową dopiero po ok. 150 latach życia.
Rekiny polarne zamieszkują niezwykle chłodne wody, w których temperatura spada nawet poniżej zera. Badacze znaleźli je na głębokości przekraczającej 2 kilometry. Waga tych rekinów może osiągać tonę, podczas gdy długość ich ciał – niemal 6 metrów. Naukowcy szacują, że rosną one średnio 1 cm rocznie i na podstawie ich długości obliczają przybliżony wiek tych zwierząt. Obecnie trwają obserwacje 28 osobników, spośród których najstarszy może liczyć prawdopodobnie ponad 500 lat.
Inną metodą szacowania wieku jest tzw. datowanie radiowęglowe soczewki oka. Wiąże się to z próbami jądrowymi, które przeprowadzała ludzkość od lat 50. Pod koniec tej dekady testy spowodowały duży skok ilości radiowęgla w morzach i oceanach, co miało oczywiście wpływ na zwierzęta zamieszkujące te zbiorniki. Jeśli badany osobnik posiada podniesiony wskaźnik radiowęgla w soczewce, to oznacza, że urodził się co najmniej 60 lat temu. Spośród 28 badanych rekinów polarnych, trójka urodziła się w okolicach lat 60., natomiast reszta zwierząt jest znacznie starsza.
Nie wiadomo, skąd bierze się długowieczność rekinów polarnych. Naukowcy doszukują się rozwiązania zagadki w DNA tych zwierząt połączonym z niskim metabolizmem wywołanym egzystencją w niskich temperaturach. Są one drapieżnikami, jednak badacze odnotowali też, że czasami żywią się padliną. Odnotowano też przypadek, w którym w żołądku rekina znajdował się cały (choć nieżyjący już) renifer.
[Źródło: apsari.com; grafika: Alamy]