Reklama

Ten biurowiec generuje więcej mocy, niż potrzebuje

Ten biurowiec generuje więcej mocy, niż potrzebuje
Ten biurowiec generuje więcej mocy, niż potrzebuje

Firma architektoniczna Snøhetta po raz kolejny może pochwalić się swoim projektem, bo w ramach Powerhouse Brattørkaia stworzyła biurowiec w Trondheim w Norwegii, który generuje ogromną ilość energii elektrycznej. Dokładniej mówiąc, aż dwa razy więcej, niż potrzebuje. 

Czytaj też: Sieć 5G i Project xCloud, czyli granie w chmurze w Korei

Powerhouse Brattørkaia mierzy 18000 metrów kwadratowych i wyróżnia się na tle innych przez rząd aluminiowych paneli, jakimi został obłożony. Na parterze wnętrza znajduje się kawiarnia i centrum dla zwiedzających, a resztę dostępnej powierzchni zajmują biura.

Jego lokalizacja i układ zostały starannie wybrane, aby zapewnić maksymalną ekspozycję na słońce, a pięciokątny dach i górna część elewacji pokryta jest panelami słonecznymi o powierzchni 3000 m2. Łącznie wytwarzają one około 500000 kWh energii elektrycznej w ciągu roku. Jak twierdzi założyciel firmy:

Budynki energooszczędne to budynki przyszłości. Mantra branży projektowej nie powinna brzmieć. […] dzisiejsze myślenie projektowe powinno koncentrować się na względach środowiskowych i ograniczeniu naszego wpływu na środowisko, a projekt powinien opierać się na tej przesłance.

Oczywiście biurowiec Brattørkaia nie jest tak energooszczędny bez powodu. Posiada doskonałą izolację i systemy wentylacji z odzyskiem ciepła, które pomagają utrzymać komfortową temperaturę. System pomp ciepła wykorzystuje z kolei pobliską wodę morską fiordu do wydajnego ogrzewania i chłodzenia, podczas gdy woda deszczowa jest zbierana do spłukiwania toalety. Sztuczne światło jest utrzymywane na minimalnym poziomie, dzięki dużym przeszkleniom i czujnikom ruchu, które zapewniają, że żarówki LED świecą tylko wtedy, gdy pomieszczenie jest w użyciu, a zaawansowany system monitorowania śledzi ogólne zużycie energii.

To nie koniec prac nad Brattørkaia – teraz trwają pracę nad integracją ogromnych systemów akumulatorów do magazynowania energii latem na krótkie, zimowe dni. Obecnie budynek dostarcza nadwyżkę energii do sąsiednich budynków i pojazdów elektrycznych.

Czytaj też: Samsung anuluje wszystkie zamówienia przedsprzedażowe Galaxy Fold

Źródło: New Atlas