WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Ten biurowiec generuje więcej mocy, niż potrzebuje

Firma architektoniczna Snøhetta po raz kolejny może pochwalić się swoim projektem, bo w ramach Powerhouse Brattørkaia stworzyła biurowiec w Trondheim w Norwegii, który generuje ogromną ilość energii elektrycznej. Dokładniej mówiąc, aż dwa razy więcej, niż potrzebuje. 

Czytaj też: Sieć 5G i Project xCloud, czyli granie w chmurze w Korei

Powerhouse Brattørkaia mierzy 18000 metrów kwadratowych i wyróżnia się na tle innych przez rząd aluminiowych paneli, jakimi został obłożony. Na parterze wnętrza znajduje się kawiarnia i centrum dla zwiedzających, a resztę dostępnej powierzchni zajmują biura.

Jego lokalizacja i układ zostały starannie wybrane, aby zapewnić maksymalną ekspozycję na słońce, a pięciokątny dach i górna część elewacji pokryta jest panelami słonecznymi o powierzchni 3000 m2. Łącznie wytwarzają one około 500000 kWh energii elektrycznej w ciągu roku. Jak twierdzi założyciel firmy:

Budynki energooszczędne to budynki przyszłości. Mantra branży projektowej nie powinna brzmieć. […] dzisiejsze myślenie projektowe powinno koncentrować się na względach środowiskowych i ograniczeniu naszego wpływu na środowisko, a projekt powinien opierać się na tej przesłance.

Oczywiście biurowiec Brattørkaia nie jest tak energooszczędny bez powodu. Posiada doskonałą izolację i systemy wentylacji z odzyskiem ciepła, które pomagają utrzymać komfortową temperaturę. System pomp ciepła wykorzystuje z kolei pobliską wodę morską fiordu do wydajnego ogrzewania i chłodzenia, podczas gdy woda deszczowa jest zbierana do spłukiwania toalety. Sztuczne światło jest utrzymywane na minimalnym poziomie, dzięki dużym przeszkleniom i czujnikom ruchu, które zapewniają, że żarówki LED świecą tylko wtedy, gdy pomieszczenie jest w użyciu, a zaawansowany system monitorowania śledzi ogólne zużycie energii.

To nie koniec prac nad Brattørkaia – teraz trwają pracę nad integracją ogromnych systemów akumulatorów do magazynowania energii latem na krótkie, zimowe dni. Obecnie budynek dostarcza nadwyżkę energii do sąsiednich budynków i pojazdów elektrycznych.

Czytaj też: Samsung anuluje wszystkie zamówienia przedsprzedażowe Galaxy Fold

Źródło: New Atlas