Chociaż współczesny dziobak może wydawać się dziwnym zwierzęciem, okazuje się, że pewien gad miał cechy podobne do niego. Podobnie jak dziobak (który jest ssakiem składającym jaja) Eretmorhipis carrolldongi miał małe oczy, cztery płetwy i elastyczny kaczkowaty dziób.
Paleontolodzy znali Eretmorhipis od 1959 r., chociaż ich wiedza o tym stworzeniu oparta była na skamieniałych szkieletach pozbawionych czaszek. Niedawno w chińskiej prowincji Hubei udało się znaleźć dwa kompletne szkielety. Pozostałości pochodzą z wczesnej epoki triasowej (około 251 milionów lat temu), kiedy to region był pokryty płytkim morzem.
Dzioby współcześnie żyjących dziobaków są wypełnione receptorami, które pozwalają zwierzętom wykryć ofiarę w błotnistych strumieniach poprzez zmysł dotyku. Biorąc pod uwagę, że nie polegają one zbytnio na wzroku, ich oczy są stosunkowo małe. Czaszki Eretmorhipis wskazują, że również posiadały niewielkie oczy, co sugeruje, że mogły wykorzystywać dzioby w podobny sposób.
Pozostałe poznane cechy Eretmorhipis obejmują: cztery płetwy, podobne do tych występujących u dziobaków, a także sztywne ciało o długości około 70 cm wyposażone w kościsty grzbiet. Badacze przypuszczają, iż zwierzę nie było zbyt dobrym pływakiem. Profesor Ryosuke Motani stwierdził, że zwierzę nie przetrwałoby w obecnym środowisku, jednak w przeszłości było w zasadzie pozbawione naturalnych wrogów.
[Źródło: newatlas.com; grafika: Gianluca Danini]
Czytaj też: Latające gady zwane pterozaurami były pokryte piórami