Reklama
aplikuj.pl

Ten hipersoniczny pocisk Raytheon przebija granicę 5 Machów

To ponad 6125 km/h!

Ten hipersoniczny pocisk Raytheon przebija granicę 5 Machów
Ten hipersoniczny pocisk Raytheon przebija granicę 5 Machów

Raytheon to firma specjalizująca się w produkcji m.in. zabójczych rakiet, a jej najnowszy pocisk hipersoniczny oparty na silniku strumieniowym z naddźwiękową komorą spalania został zaprojektowany z myślą o zminimalizowaniu czasu na reakcję przeciwlotniczą wroga. Ma mu to zagwarantować prozaiczna możliwość poruszania się z prędkością ponad 5 Machów, czyli 6125 km/h. 

Czytaj też: Siły Powietrzne USA przetestowały sposób niszczenia wystrzelonych pocisków laserem

Nienazwaną jeszcze broń ujawniło Aviation Week & Space Technology, opisując ją jako „projekt rakiety podobnej do wahadła napędzany przez stosunkowo kompaktowy stopień wzmacniacza”. Projekt pocisku pojawił się następnie na stronie Raytheon jako część dyskusji o hipersonicznych systemach broni, a jego wygląd ujawniono z początkiem Paris Air Show.

Obecnie istnieją dwa rodzaje napędu hipersonicznego, a jednym z nich są te, które bazują na screamjetach, czyli silnikach strumieniowych z naddźwiękową komorą spalania. Dlatego też pocisk Raytheon najpierw rozwija prędkość za pomocą niewielkiego wzmacniacza konwencjonalnego, czyli po prostu silnika rakietowego, który ma za zadanie napędzić go na tyle, żeby screamjet mógł przejąć dalszą robotę (stąd naddźwiękowa komora spalania). Podobnie jak wszystkie inne silniki oddychające powietrzem, ten pobiera napierające powietrze i wpuszcza je do komory spalania, wyrzucając spaliny w formie ciągu.

Do działania tego typu rozwiązanie wymaga jednak poruszania się z prędkością ponaddźwiękową, a inżynierowie twierdzą, że dzięki temu pocisk może osiągnąć nawet prędkość 24 Machów. Jednak już te 5 Machów w nowym projekcie jest zadziwiającym osiągnięciem, które wystawiłoby na próby obecne systemy obrony przeciwrakietowej. Na to przyjdzie poczekać nam jeszcze długo, bo pierwsze testy Raytheon przewiduje za od 2 do 4 lat.

Czytaj też: USA przetestowało hipersoniczny pocisk AGM-183A

Źródło: Popular Mechanics