WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Ten hydrożel może pomóc w leczeniu raka skóry

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że nowotwór występujący na skórze nie powinien sprawiać problemu. Wszak znajduje się on “na widoku”, dlatego kwestia usunięcia go wydaje się łatwa. W rzeczywistości jednak leczenie zazwyczaj wymaga stosowania chemioterapii, która nie pozostaje obojętna dla organizmu. Wyjściem z tej sytuacji może być opracowany niedawno hydrożel. 

W przypadku czerniaka, zanim dojdzie do jego rozpoznania, nowotwór może już wywołać nieodwracalne szkody w organizmie. Nadal najlepszym sposobem na walkę z chorobą pozostaje chemioterapia, która wiąże się z kolejnymi uszkodzeniami ciała, ponieważ ta forma terapii nie uderza punktowo. Naukowcy wyszli z założenia, iż stworzą bardziej precyzyjny środek, aplikowany przy pomocy żelu.

Substancję zaprojektowano tak, aby pomogła dotrzeć przeciwnowotworowym składnikom wgłąb skóry. W tym przypadku takim składnikiem jest paclitaxel “owinięty” związkiem powierzchniowo czynnym oraz kilkoma warstwami fosfolipidów. W czasie testów na myszach naukowcy stosowali lek na czerniaka raz dziennie, a także zastrzyki zawierające paclitaxel co kilka dni. Druga grupa gryzoni otrzymywała tylko tę drugą formę terapii. Po dwunastu dniach odnotowano, że u pierwszej grupy nowotwory zmniejszyły się dwukrotnie bardziej niż w przypadku drugiej.

Oczywiście tak krótkie badania nie mogą przesądzać o skuteczności całej terapii, jednak pierwsze rezultaty wydają się zadowalające. Dodatkowo istnieje kwestia skuteczności żelu bez zastosowania innych form terapii.

[Źródło: newatlas.com; grafika: reliawire.com]