Reklama
aplikuj.pl

Ten implant dla diabetyków radzi sobie z zasilaniem, dzięki temu, co nieustannie mierzy

implant dla diabetyków, mierzenie glukozy we krwi, czujnik glukozy, implant mierzący glukozę

Nikt zapewne nie zazdrości diabetykom, którzy każdego dnia muszą sprawdzać poziom glukozy we krwi. Dlatego własnie pojawiają się alternatywy nakłuwania palców, jak np. ten ciekawy implant.

Dla osób z cukrzycą najbardziej obiecującymi są obecnie implanty, które mogą automatycznie monitorować poziomy glukozy we krwi i ostrzegać pacjenta, ale zwykle to zasilanie tych urządzeń sprawiało problem. Dlatego też obiecująco wygląda ten nowy prototypowy czujnik glukozy, który został zaprojektowany tak, że zasila go ta sama glukoza w płynach ustrojowych.

Naukowcy z Uniwersytetu Nauki i Technologii im. Króla Abdullaha (KAUST) opracowali nowe urządzenie, które może zasadniczo pochłaniać energię z otoczenia w ludzkim ciele. Nie tylko usuwa to problem z ładowaniem, ale oznacza, że ​​potencjalnie toksyczne materiały stosowane w akumulatorach nie muszą być umieszczane w ciele.

Nowe urządzenie jest wykonane w całości z biokompatybilnych polimerów i nie tylko mierzy poziom glukozy, ale też wykorzystuje ją, jako motor napędowy. Wszystko dzięki półprzewodnikowemu polimerowi sprzężonemu z enzymem zwanym oksydazą glukozową. Gdy enzym ten reaguje z glukozą w swoim otoczeniu, pobiera z niego elektrony, a następnie przesyła je przez podłączony polimer.

implant dla diabetyków, mierzenie glukozy we krwi, czujnik glukozy, implant mierzący glukozę

Ten sam polimer działa również jako anoda w ogniwie paliwowym. W połączeniu z katodą wykonaną z innego polimeru energia chemiczna z glukozy i tlenu jest przekształcana w energię elektryczną, aby napędzać urządzenie.

Zespół twierdzi, że ten system może działać przy stężeniach glukozy normalnie występujących w ludzkim ciele. Stwierdzono również, że jest wystarczająco stabilny, aby przetrwać dłużej niż 30 dni. Tak krótki okres nie jest jednak obowiązujący, bo po prostu tak długo trwał test, więc prawdopodobnie implant finalnie wytrzyma dłużej.