Reklama
aplikuj.pl

Ten materiał umożliwi robotom wyczuwanie dotyku

Nowy materiał syntetyczny, który tworzy połączoną sieć sensoryczną podobną do biologicznego układu nerwowego, mógłby umożliwić robotom wykrycie interakcji z otoczeniem i odpowiednie dostosowanie do sytuacji. 

Naukowcy chcieli znaleźć sposób na mierzenie naprężeń i odkształceń w przypadku wysoce odkształcalnych obiektów. Zauważyli, że np. niewidoma osoba może nadal czuć, ponieważ ma „czujniki” w swoich palcach. Roboty są ich jednak pozbawione. Twórczyni tego projektu zastosowała elastyczną, porowatą strukturę wykonaną z poliuretanu drukowane w 3D. Autorka zastosowała również włókna światłowodowe zawierające kilkanaście sensorów, a następnie podłączyła światło LED, aby oświetlić włókno. Naciskanie struktury w różnych punktach powodowało, że czujniki były w stanie wskazać zmiany w przepływie fotonu.

Czytaj też: Robot ALPHRED 2 zachwyca na najnowszych pokazach

Rozwiązanie nie będzie stosowane jako powłoka skórna dla robotów, ale ma funkcjonować bardziej na zasadzie przypominającej ciało. Roboty wyposażone w ten materiał mogłyby znaleźć zastosowanie w opiece zdrowotnej, szczególnie w przypadku najmłodszych oraz starszych osób. I choć substancja nie ma tak dużej wrażliwości jak opuszek ludzkiego palca, który jest wypełniony receptorami nerwowymi, to materiał jest bardziej wrażliwy na dotyk niż np. plecy. Materiał nadaje się również do prania, co prowadzi do kolejnych zastosowań.

[Źródło: techxplore.com]

Czytaj też: Autonomiczne roboty wodne Roboat rozwijają się w najlepsze