Reklama
aplikuj.pl

Ten metal jest tak hydrofobowy, że jego zatopienie graniczy z cudem

niezatapialne statki, superhydrofobowy materiał, metal superhydrofobowy

Zastosowań materiałów superhydrofobowych jest całe mnóstwo, a teraz inżynierowie odkryli kolejną właściwość jednego z nich, a dokładniej mówiąc – wysoką niezatapialność.

Same w sobie materiały superhydrofobowe, które doskonale nadają się do odpychania wody, mogą być niezwykle przydatne z wielu różnych powodów. Mogą zapobiec gromadzeniu się lodu na powierzchniach, uczynić elektronikę wodoodporną, czy zwiększyć wydajność statków. Swoje właściwości uzyskują poprzez zatrzymywanie powietrza w złożonych powierzchniach. Pęcherzyki powietrza utrudniają przywieranie wody, dlatego krople zwyczajnie się od nich odbijają, a że w grę wchodzi powietrze, nieidące często w parze z wodą, to naukowcy postanowili pójść o krok dalej.

Mowa dokładnie o naukowcach z University of Rochester, Changchun Institute of Optics i Fine Mechanics and Physics in China. Te zespoły wykorzystały ultraszybkie impulsy laserowe do wytrawienia wzorów mikroskopowych i nanoskalowych na powierzchni, co zatrzymuje duże ilości powietrza, dzięki czemu metale są zarówno superhydrofobowe, jak i pływające. Problem polegał jednak na tym, że te złożone powierzchnie w końcu zużyłyby się w wyniku tarcia w wodzie, zmniejszając skuteczność obu tych właściwości.

Dlatego naukowcy wymyślili później inne rozwiązanie. Wpadli konstrukcje złożone z dwóch obrobionych powierzchni aluminiowych skierowanych do siebie i połączonych. Odległość między tymi dwiema płytami została starannie dobrana, aby uwięzić maksymalną ilość powietrza. Wynik? Praktycznie niezatapialny materiał, który nawet po dwóch miesiącach przebywania pod wodą (po stosownym obciążeniu) wypłynął na powierzchnie bez żadnego szwanku. Poradził sobie nawet z sześcioma otworami o średnicy 3 mm i jednym o średnicy 6 mm. Ukazuje to skuteczność utrzymywania powietrza pomiędzy dwoma elementami.

niezatapialne statki, superhydrofobowy materiał, metal superhydrofobowy

Naukowcy twierdzą, że technikę trawienia można zastosować w zasadzie na dowolnym metalu lub innym materiale, a powstałe w tym wyniki niezatapialne urządzenia mogą mieć wiele potencjalnych zastosowań.