Reklama

Ten mężczyzna nie widzi cyfr. Rozróżnia jednak wszystkie inne znaki i symbole

wydobywanie kryptowalut, kryptowaluty Microsoft, Microsoft aktywność mózgu, fale mózgowe kryptowaluty, aktywność mózgu kryptowaluty

Wspomniany w tytule człowiek cierpi na rzadkie zwyrodnienie mózgu, który powoduje, że nie jest on w stanie widzieć cyfr. Dotyczy to zarówno tych zapisanych „na papierze” jak i ukrytych w innych formach.

Szczególnie ciekawy jest fakt, że o ile cyfry od 2 do 9 są dla opisywanego pacjenta pozbawione jakiegokolwiek sensu, tak nie ma on problemów z rozpoznaniem 0 oraz 1. Obserwacje w tej sprawie zostały opisane na łamach Proceedings of the National Academy of Sciences.

W 2010 r. mężczyzna o inicjałach RFS doświadczył dziwnej przypadłości, w czasie której pojawił się u niego ból głowy, problemy z rozumieniem mowy oraz artykulacją, amnezja a nawet chwilowa utrata wzroku. Kilka miesięcy później zaczął mieć problemy z chodzeniem. Pojawiły się też mimowolne skurcze mięśni i drżenie – co gorsza, objawy ruchowe pogarszały się z biegiem lat. Skany mózgu wykazały rozległe uszkodzenia i utratę objętości w niektórych obszarach. Lekarze postawili diagnozę: zwyrodnienie korowo-podstawne.

Czytaj też: Jak to możliwe, że nasze oczy zawsze poruszają się w synchroniczny sposób?

Od tamtego czasu RFS zaczął zauważać kolejne problemy. Jednym z bardziej nietypowych był kłopot z rozpoznawaniem cyfr. Jak opisuje mężczyzna, wyglądają one dla niego niczym… spaghetti. Szczególnie intrygującym faktem jest to, że pacjent nie ma problemu z rozpoznawaniem innych symboli, nawet takich, które pzypominają kształtami niektóre cyfry. Może to sugerować, iż mózg jest w stanie „zobaczyć” również i cyfry, ale kwalifikuje je w odmienny sposób.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News