Reklama
aplikuj.pl

Ten mięsożerny dinozaur wymieniał zęby częściej, niż myślicie

Majungasaurus, dinozaur Majungasaurusa, wymiana zębów u dinozaurów, zęby Majungasaurusa

Wygląda na to, że badania prowadzone przez Michaela D. D’Emica z Uniwersytetu Adelphi doprowadziły do odkrycia ciekawej praktyki żyjącego 70 milionów lat temu dinozaura.

Mowa dokładnie o pochodzącym z dzisiejszej wyspy Madagaskar Majungasaurusie, który wymieniał swoje zębiska, jak rekin, bo regularnie nawet co dwa miesiące. To z kolei sprawia, że w porównaniu do innych mięsożernych dinozaurów wymieniał je do 13 razy częściej.

Ma to swoje przyczyny, bo mięsożerność Majungasaurusa objawiała się m.in. pożeraniem bogatych w składniki odżywcze kości, które z kolei dawały się we znaki jego zębom. Tak wielkie, że ewolucja doprowadziła go do momentu, że kontrolne wizyty u dentysty przestały mieć jakiegokolwiek uzasadnienia.

Oczywiście taktyka Majungasaurusa, którą obserwujemy dziś u rekina nie jest jedyną, która pozwala gatunkom radzić sobie z twardymi kąskami do zgryzienia. Niektóre gatunki po prostu wytworzyły z biegiem tysięcy lat tak mocne zęby, że wytrzymują z nimi całe życie, a drugie (jak np. gryzonie) posiadają uzębienie, które rosną wraz z ich zużyciem.

Majungasaurus, dinozaur Majungasaurusa, wymiana zębów u dinozaurów, zęby Majungasaurusa

Analizując wzory zużycia na zębach Majungasaurusa i porównując je z dwoma innymi mięsożernymi dinozaurami, Allosaurus i Ceratosaurus, naukowcy odkryli, że stosunkowo miękkie zęby naszego głównego bohatera miały mikroskopijne pierścienie wzrostowe podobne do drzew. Przyjrzeli się także tomografii komputerowej (CT) nienaruszonych szczęk Majungasaurusa, aby zobaczyć nieuszkodzone zęby i oszacować ich wskaźnik wymiany, który okazał się jednym nowym zębem na gniazdo co dwa miesiące.

Jak wyjaśnia D’Emic:

Oznacza to, że zęby szybko się ścierały, być może dlatego, że gryzły kości. Istnieją niezależne dowody na to w postaci zadrapań i wyżłobień, które pasują do rozstawu i wielkości zębów na różnych kościach – kościach zwierząt, które byłyby ich ofiarą.