WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Ten niezwykły diament przypomina rosyjską matrioszkę

Rosyjscy górnicy dokonali dziwacznego odkrycia – był to rodzaj rzadkiego diamentu przypominającego matrioszkę. Jest to pierwszy tego typu odkryty diament, choć nie oszacowano jeszcze jego wartości. 

Opisywany minerał jest niewielkim diamentem znajdującym się wewnątrz innego. Zewnętrzny klejnot ma przybliżeniu 62 karaty, ale ten wewnętrzny jest znacznie mniejszy i waży tylko około 2 karatów. Został on wydobyty na terenie kopalni Nyurba w Jakucji w Rosji. Diament został odkryty dopiero po fakcie i przekazano go Przedsiębiorstwu Badań i Rozwoju Geologicznego ALROSA, które wykorzystało szereg metod do bliższego przyjrzenia się klejnotowi.

Czytaj też: Wewnątrz diamentu znajdował się nieznany dotychczas minerał

Naukowcy uważają, że diament ma około 800 milionów lat i podejrzewają, że albo mniejszy diament powstał jako pierwszy i był otoczony większym diamentem albo warstwą kryształu w większym diamencie, który został rozpuszczony. Diamenty tworzą się głęboko pod powierzchnią ziemi w górnym płaszczu na głębokości około 160 kilometrów. Niektóre rzadkie rodzaje diamentów powstają nawet niżej, na głębokościach rzędu 3000 kilometrów. Połączenie wysokiego ciśnienia i temperatury tworzy idealne warunki do powstawania kryształów. Wszystkie ziemskie diamenty powstają w tych warunkach i prawdopodobnie wyszły na „wierzch” podczas erupcji podpowierzchniowego wulkanu.

[Źródło: popularmechanics.com; grafika: ALROSA]

Czytaj też: Głęboko ukryte diamenty potwierdzają istnienie zbiornika wody pod powierzchnią Ziemi