Z pewnością niełatwo jest wykonać portret psychologiczny istoty, która zamieszkiwała naszą planetę ponad pół miliarda lat temu. W tym przypadku naukowcy oparli swoje analizy o wygląd tego tajemniczego zwierzęcia. Z badań wynika, iż stworzenie było pozbawione pancerza oraz pazurów i stanowiło łatwy kąsek dla drapieżników. To z kolei oznacza, że prowadziło samotniczy tryb życia, w ukryciu przed innymi.
Niedawno zidentyfikowane zwierzę zamieszkiwało Ziemię w okresie kambryjskim, który trwał od 543 do 490 milionów lat temu. W przeciwieństwie do innych, podobnych biologicznie organizmów, ten był pozbawiony kolców oraz innych elementów obronnych. Inne, np. Diania cactiformis czy Hallucigenia sparsa posiadały szeregi zębów przypominających igły, które odstraszały potencjalnych drapieżników.
Odkrycie opiera się na jednej próbce mierzącej 3 centymetry. Wygląda na to, że zwierzę było pozbawione ust, oczu oraz wyrostków. Dowód znaleziono w ubitym mule na terenie chińskiej prowincji Yunnan. Naukowcy nazwali zwierzę Lenisambulatrix humboldti. Z łaciny słowa „lenis” oraz „ambulatrix” oznaczają kolejno „gładki” i „miękki”. Badacze porównują go ze wspomnianym D. cactiformis. Tamten organizm jest nazywany chodzącym kaktusem, ze względu na jego ciało pokryte kolcami. Oba stworzenia miały segmentowane ciała oraz grube kończyny dolne o długości mniej niż 2cm. O ile D. cactiformis posiadał kolce stanowiącego swego rodzaju zbroję, tak L. humboldti był pozbawiony jakiejkolwiek ochrony. To sprawiało, że zwierzę prowadziło samotniczy tryb życia, ukrywając się przed ewentualnymi zagrożeniami.
[Źródło: livescience.com; grafika: Quiang Ou]